Menü için tıklayınız

Onlar bayramda sizleri bekledi…

Bir Bayramı daha sevinçli ve hüzünlü yanları ile geride bıraktık. Bayram ziyaretleri yapıldı. Konu komşu, akraba, eş dost, arkadaş bayramlaştı. İhtiyaç sahipleri ziyaret edildi. Hal hatır soruldu, gönülleri alındı. Kimsesiz çocuklar, yaşlılar, yuvalarda, huzur evlerinde ziyaretçileri ile buluştu. Anımsanmanın mutluluğunu yaşadı. Bayram onlara da uğradı.

Birileri vardı ki bayramın yalnız tatil kısmı onlarla oldu. Onlar kimsesiz hayvanlardı. Çoğu yerde bakımevlerinin daimi konuklarıydı onlar. Haftasonlarını sevemedikleri gibi bayram tatillerini de sevemediler.
Türkiye’nin pek çok yerindeki hayvan bakımevinde yeterli sayıda ve uygun nitelikte personel olmadığından ya da bu hizmeti veren personele bütçe ayrılmadığından bayram tatillerini, bazen aç susuz geçirdi onlar.
Oysa onlar da kimsesiz onlar da ihtiyaç sahibi. Bu bayramda geçti. Bundan sonraki bayramlarda bekliyoruz. Daha çok belediye başkanı ve üst düzey yönetici çıksa da, onlar sayesinde hayvan bakımevlerindeki kimsesiz canlar da bayram etse.
Bir bayramda da medyada hayvan bakımevi ziyareti gerçekleştiren belediye başkanlarının, devlet büyüklerinin haberlerini izlesek.
Bu sayede belki kamuoyunun algısı değişir, hayvan sevgisini pekiştirmeye yönelik etkili bir adım atılmış olur.
Belki bu sayede bayram, haftasonu tatili ya da mesai bitiminde hayvan bakımevlerindeki kimsesizlere kimse rahatça arkasını dönüp gidemez.
Belki bu sayede bakımevlerine hapsolan kimsesizlere yapılan harcamaların boşa gittiğine dair inançlar değişir.
Belki bu sayede bakımevleri gerçekten adına yakışan hizmeti hakkıyla veren yerler olur.
Sevenin sevgisi kadar bilenin bilgisinin de dikkate alındığı hayvan haklarının hak ettiği yere geldiğini göreceğimiz günler dileğiyle..
Nice bayramlara…

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı
H. Gökhan ÖZDEMİR