Menü için tıklayınız

Veteriner Hekimlerden çölleşme çıkışı

İzmir Veteriner Hekimler Odası, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.

haberiçi

Çölleşmenin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin zarar görmesine böylelikle de ülkelerin lde kendi kendine yetebilmelerinde önemli bir rol oyandığına dikkat çeken İzmir Veterinerler Odası, çölleşmenin engellenebilmesi için tarım faaliyetleri için uygun arazilerin uygun ürün elde edilmesi için kullanımı gerekmektedir açıklamasında bulundu. 

Yayınlanan bildiride, 'Hayvancılık sektöründe hayvan refahı kapsamında, dünya organik ve doğal besiciliğe, dolayısıyla meraların aktif kullanımına yönelmişken, mera alanlarının azalmasına neden olacak uygulamalar yapmak, mevcut tarımsal vb. doğal kullanımda olan alanları sürekli imara açmaya yönelik politikalar izlemek ne yazık ki kısa vadede kentleşme açısından gerekli görülse de uzun vadede geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle koruma kullanma dengesi geleceğe yönelik hedefler belirlenerek yapılmalıdır. Doğal dahi olsa hiçbir kaynak sonsuz değildir. Sahip olduklarımızın da bir ömrünün olduğunu ve bu ömrü uzatmanın koruma kullanma dengesini sağlamaktan geçtiğini unutmayalım.Geleceğimiz için, çocuklarımız için en azından var olana sahip çıkalım.Lütfen dengemizi bozmayalım.' ifadelerine yer verildi.