Menü için tıklayınız

Plastik Kirliliği Herkesi Etkiliyor

Mehmet Akif Çakmak

İzmir Veteriner Hekimler Odası, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayarak, plastik kirliliğine dikkat çekti. Oda adına açıklama yapan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, doğal olmayan her türlü ürünün zamanla zararlarının görüldüğünü belirterek, “Plastik kirliliği, gıda sektöründeki zararlarının yanı sıra doğada yok olma süreci nedeniyle yaban hayatındaki canlılara da zarar veriyor” açıklamasında bulundu.

Herkese görev düşüyor

Gökhan Özdemir’in açıklaması şöyle: “Dünya Çevre Gününde bu yıl dikkat çekilmesi hedeflenen konu; ‘plastik kirliliği’.

İnsan sağlığı açısından plastik maddelerin ve atıkların zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zaman içinde özellikle gıda amaçlı tüketilen maddelerle temasta olan plastik materyallerin kullanımı mümkün olduğunda terk edilmeye başlanmış ya da kaliteli plastik kullanımına yönelim başlamıştır. Hayatımıza teknolojik ve bilimsel gelişmeler sonucu dahil ettiğimiz doğal olmayan her ürünün zamanla zararlarının görüldüğü gerçeğini unutmamak gerekir. Elbette bu materyalleri tamamen hayatımızdan çıkarmamız mümkün değildir. Ancak bu materyallerin kullanımının kontrollü olması atıklarının doğru yönetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Plastikler doğada bin yıla kadar uzun süre suyu ve toprağı kirleterek yok olmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda özellikle geri dönüşüm faaliyetlerine ilişkin duyarlılık ve bilinçlenme anlamında hem sanayicilere, kamu kurumu yetkililerine hem de bireyler olarak bizlere önemli görevler düşmektedir.

Gerek gıda sektöründe kullanımına bağlı olarak insan sağlığı açısından gerekse doğada yok olma sürecinde yaban hayatındaki canlılara verdiği zararlar açısından plastik kirliliği dikkate alınması gereken sorunlarımızdandır.”