Menü için tıklayınız

Hayvanları Koruma Kanunu İT-ilmişlik meselesi olmaktan çıkarılmalıdır.

BİR İT-İLMİŞLİK MESELESİ

Hayvanları Koruma Kanunu İT-ilmişlik meselesi olmaktan çıkarılmalıdır.

 
 
BİR İT-İLMİŞLİK MESELESİ
 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Türkiye’yi ayağa kaldıran bir yavru köpeğe uygulanan vahşet konusunda açıklama yaptı. Hayvanları Koruma Kanunu İT-ilmişlik meselesi olmaktan çıkarılmalıdır. Hayvanlara uygulanan eziyetler Kabahat kapsamından çıkarılıp Suç kapsamına alınmalıdır” dedi.

Başkan H. Gökhan ÖZDEMİR imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

Kaybedilmiş bir canın ardından yine infial, yine feryat, yine sözler, yine vaatler…
Ülkemizin İT-ilmişlik meselesi Hayvanları Koruma Kanunu.
Yıllardır en az hayvansever sivil toplum kuruluşları kadar dile getirdik, çalışmalar yaptık, kamuoyu ile paylaştık, yetkililere gönderdik, Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili kanunlarda yapılması gerekenleri bıkmadan usanmadan her ortamda söyledik.
Ancak 2004 de ilk kez düzenlenen ve çok da yol kat edilmesine vesile olan Kanunun olmaması gereken yanlarını çözüm önerileri ile birlikte belki 10 yıldır yetkililere iletmemize rağmen bir adım dahi atılmamışken bir can daha yitip gidiyor.
Sapanca’da “İş kazası” olarak nitelendirilerek sonuçlanacakmış gibi gözüken yavru köpeğin ölümüne neden olan olayın ardından, pek çok duyarlı insan çok güzel konulara değinerek sayfalarına, yazılarına, sosyal medyaya konuyu taşıdı.
Evet yasa değişmeli, kabahat kapsamından çıkıp suç kapsamına alınmalı ancak, bu arada mevcut taslak aceleye getirilip bu hali ile kabul edilmemeli.
Çünkü bu kez suça verilecek çok çarpıcı bir cezanız olacak belki ama, yine suçluları bulma şansınız olmayacak. Adli vakalarda artan faili meçhul dosyalarından başka bir şeye yaramayacak yine 5199.
5199 hakkında sayfalarca yazacak günlerce konuşacak birikim ve bilgiye sahip de olsak bugün diyecek tek bir sözümüz var.
Hayvanları Koruma Kanunu zihninizin köşesindeki İT-ilmişlik meselesi olmaktan çıkmadığı sürece daha çok canımız yanar.
Neden mi İT-ilmişlik meselesi diyoruz: Bir kanun konunun ilgili meslek gruplarından görüş alınmadan ya da gönderdikleri görüşler dikkate alınmadan “konuya duyarlı sanatçılar” ile birlikte tamamlanıyorsa buna başka bir ad koyamazsınız.
Lütfen tribünlermutluyken arenada ölen kurbanlar olduğunu unutmayalım.
Veteriner Hekimlerin gerekçeli raporlarına karşın çıkarılmak üzere olan yasa tam da bu sonucu doğuracaktır.
Bir kez daha hatırlatmak boynumuzun borcudur.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

H. Gökhan ÖZDEMİR
İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı