Menü için tıklayınız

“Sessiz kalmayacağız”

“Sessiz kalmayacağız”

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, veteriner hekimliğin adı olmadığını belirterek bir basın açıklaması yaptı. İzmir Veteriner Hekimleri Odası H. Gökhan Özdemir, sessiz kalmayacaklarını vurguladı

“Sessiz kalmayacağız”
NİHAT AK
İzmir Veteriner Hekimleri Odası, veteriner hekimliğin adı olmadığını belirterek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir, veteriner hekimlerin sağlık hizmetleri sınıfı olduğu halde sağlık çalışanlarının yararlandığı hiçbir haktan yararlanamadığını ve teknik personel oldukları halde mühendislerin yararlandığı haklardan da mahrum kaldıklarını söyledi. Kamuoyunu ve yeni düzenlemelerde söz sahibi olacak yetkilileri doğru bilgilendirmek amacıyla ayrıntılı bir açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Özdemir, “Çünkü yeni yönetim sistemi ile birlikte tüm kurumların yeniden yapılandığı ülkemizde, kamu kurumları içinde en çok veteriner hekim istihdamı olan kurum da; Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yeniden yapılanmaktadır. Dileriz yeni yapılanmada veteriner hekimlik mesleğinin konumlandırılması aşamasında sosyal medya ve basında yer alan mesleğimizi itibarsızlaştırmaya yönelik açıklamalar dikkate alınmayacaktır” diye konuştu.
KABUL EDİLEMEZ
Hayvan haklarının ve refahına dair her vakada emeği olan veteriner hekimlerin yasal sorumluluklarını yerine getirmelerinden dolayı karalanmaları kabul edilemez olduğunu vurgulayan Özdemir, “Özellikle Belediyelerde görev yapan veteriner hekimlerin halk sağlığı noktasında yasal olarak alması gereken önlemleri almaları nedeni ile zan altında bırakılmaları ve katil olarak suçlanmalarının hiçbir affedilir yanı olamaz. Hele de hayvan hakları savunucusu olarak tanıdığımız yıllarca pek çok vakada bir arada ortak hareket ettiğimiz kişilerin münferit olaylar olduğunu bildikleri halde, kamuoyunda infial yaratacak, mesleğimizi aşağılayacak ifadelerle gündemde kalmaya çalışmaları kendilerine yakışmamaktadır. Olaylar kendi içinde değerlendirilebilir, yapılan hatalar sorumlu olan kişiler çerçevesinde sorgulanabilir. Kaldı ki bizler de yanlış yapan meslektaşlarımız olduğunda mesleğimize zarar verecek davranışlarını hiçbir zaman savunmayız. Önceliğimiz; mesleğimizin saygınlığı, hizmet etmeye and içtiğimiz hastalarımız ve halk sağlığıdır” dedi.
CAN SIKICI İFADELER
Veteriner hekimlik mesleğinin pek çok çalışma alanının bulunduğunu dikkat çeken Gökhan Özdemir, şöyle devam etti: “Bunlara ilişkin eğitim artık dünya ülkeleri kalitesinde verilmekte, fakültelerimiz akredite çalışmalar yürütmektedir. Dolayısıyla ülkemizde veteriner hekimlerin katil ve sadist şahsiyetler olarak yetiştirilmesi şeklindeki ifadeler gerçekten saçma ancak fazlasıyla da can sıkıcıdır. Veteriner Fakültelerinde deneysel amaçlı, hayvanlara işkence yapıldığı iddiaları haddini aşan ifadelerdir. Deneylerin yapılmasına dair yöntemler dünya genelinde yasalarla belirlenmiştir. Tıp Fakültelerinde ya da özel sektör faaliyetlerinde gerçekleştirilen deneysel çalışmaların sayısının yanında veteriner fakültelerinde yapılan uygulamaların yeri çok daha azdır. Yasal olmadığı ispat edilen, işkence amacıyla yapıldığı ve bilime hiçbir katkısı olmadığı belirlenen vakalar biz veteriner hekimlerin de asla kabul edemeyeceği uygulamalardır. Münferit olarak tespit edilen vakaların sorumlularını bulup ceza almalarını sağlamak yerine bir mesleğin tüm üyelerini ve mesleğin eğitim sistemini karalamanın hiç kimseye faydası olmayacaktır. Ayrıca serbest klinik yapan meslektaşlarımızın da neredeyse tüm sahipsiz hayvanların sorumlusu onlarmış gibi sonsuza kadar ücretsiz tedavi etmelerinin beklenmesi ve bu nedenle maddi zarar görmelerine neden olmanın ötesinde vicdani yük yüklemekten çekinmeyen kişilerin bilinçsizce saldırıları da mesleğimizi yıpratmaktadır.”
MESLEĞİMİZİN ADI YOK
Veteriner Hekimler mesleğinin itibarsızlaştırma çalışmalarına karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Özdemir, “Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de hayvan hakları ve refahının güvencesi; yeni nesillerin hayvan sevgisi ile yetişmesi, mesleğimizi doğru tanımaları, veteriner hekimlik mesleğinin ve biz veteriner hekimlerin ülkemizde gördüğü değerdir. Bu bağlamda ne yazık ki ülkemizde, Veteriner Hekimler sağlık hizmetleri sınıfı olduğu halde sağlık çalışanlarının yararlandığı hiçbir haktan yararlanamamaktadır. Teknik personel oldukları halde mühendislerin yararlandığı haklardan da mahrumdurlar. Biz veteriner hekimler; olumsuz çalışma koşulları, kamuoyunda mesleğin itibarsızlaştırılması, kurumlarda özlük hakların elde edilememesi gibi pek çok olumsuzluklara ve yok sayılmalara karşın mesleğimizi en ideal şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Buna rağmen, gündem oluşturmak ve karalanmak söz konusu olunca ilk akla gelen mesleğimiz, özlük haklarına dair düzenlemelerde hiç hatırlanmamaktadır” diye konuştu.