Menü için tıklayınız

“Kurban hizmetlerinde denetim elden bırakılmamalı”

“Kurban hizmetlerinde denetim elden bırakılmamalı”

18 Ağustos 2018 Cumartesi 16:00
12
14
16
18
 

   ► Özdemir, “Kamuoyunu doğru bilgilendirme dışında aktif bir rol oynama şansımız yok”

   İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, Kurban Bayramı’nda yaşanılan aksaklıklar konusunda İzmir’de çözümler getirildiyse de, yoğunluğa bağlı olarak hizmetlerin zaman zaman yetersiz kalabildiğini söyledi.
     Kurban satış yerlerinde ve kesim alanlarında hayvan refahı ve hayvan sahiplerinin rahatlığı anlamında yetersizlik olduğunu ifade eden Özdemir, “Kurban Bayramının sorunsuz geçirilmesi amacıyla oluşturulan İl Kurban Hizmetleri Komisyonunun üyesi değiliz, bununla ilgili yasal düzenleme yapılması konusunu defalarca yetkililere ilettik. Ancak henüz sonuç alabilmiş değiliz” dedi.

“Organizasyon ve kapasite problemi yaşanıyor”
     Kurban kesim alanlarında hijyenin önemine vurgu yapan Özdemir, “Satış yerlerinde hayvanların refahı göz ardı ediliyor ne yazık ki. Ayrıca geçici olarak kurulan bu yerlerde hayvan sahipleri için de günlük yaşamlarını hayvanların başında rahat geçirebilecekleri ortamlar sağlanmıyor.  Kesim yerlerindeki en önemli sorun genelde vatandaşların acelesinden kaynaklanan organizasyon ve kapasite problemleri oluyor. Yoğunluğa bağlı olarak görevliler de ne yazık ki kesim sırasında hatalar ya da eksiklikler yapabiliyor. Bu da en çok hijyen problemi olarak görülüyor. Bıçaklar başta olmak üzere kullanılan ekipmanların temizliği, atık ve artıkların sağlıklı olarak uzaklaştırılamaması gibi sorunlar yaşanıyor. Bu durumlarda etin muhafazası güçleştiği gibi sağlık sorunu yaşanmasa da etin kalitesi düşüyor” diye konuştu.

“Meslektaşlarımız satış ve kesim yerlerinde  görev yapmaya çalışıyor”
     Vatandaşların yoğunluğu ile orantılı görevli personel olmamasından kaynaklanan sorunlar da olduğunun altını çizen Özdemir, “Alanlarda yasal düzenlemelere göre Veteriner hekim bulunması zorunlu değil ne yazık ki. Ancak yine de meslektaşlarımız vatandaşların talepleri doğrultusunda gerekirse gebelik muayenesi, hastalık şüphesi var ise bu konuda tespitler gibi hususlarda rapor düzenleyerek yardımcı olmaya çalışıyorlar. Belediyelerin aktif rol aldığı kurban satış ve kesim yerlerinde yine sayısı yetersiz olmakla birlikte Belediye Veteriner Hekimleri görev yapmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımız duyarlı olmalı”
     Kesimler sırasında işin uzmanı olmayan kişiler tarafından kesim yapıldığı ya da yeterli imkânlar hazırlanmadığı için kurbanlık hayvanların eziyet çekmelerine de sebep olunabildiğini söyleyen Özdemir, “Bu konuda da vatandaşlarımızın ve kesim işini yapan kişilerin daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Çok kısa sürede çok sayıda canlı hayvanın dahil olduğu Kurban hizmetleri sırasında yetkililerin denetimleri elden bırakmamaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

“Aktif rol oynama şansımız yok”
     Veteriner Hekimleri Odalarının Kurban Bayramı’nın sorunsuz geçirilmesi amacıyla oluşturulan İl Kurban Hizmetleri Komisyonunun üyesi olmadığını ve bununla ilgili yasal düzenleme yapılması konusunu defalarca yetkililere ilettiklerini belirten Özdemir, “Ancak henüz sonuç alabilmiş değiliz. Dolayısıyla kamuoyunu doğru bilgilendirme dışında aktif bir rol oynama şansımız yok. Kurumları tarafından görevlendirilen meslektaşlarımız Kurban Bayramı süresince görevlerini yerine getirecekler. Bu yüzden sadece onların mevzuat ya da benzeri konularda kurban hizmetleri faaliyetlerine ilişkin soru ya da sorunları olursa yardımcı oluyoruz” diye konuştu.