Menü için tıklayınız

İzmirli Veteriner Hekimleri'nden Hıncal Uluç'a tepki: 'Fıkra deyip geçemedik'

İzmirli Veteriner Hekimleri'nden Hıncal Uluç'a tepki: 'Fıkra deyip geçemedik'

Sabah Gazetesi Köşe Yazarlarından Hıncal Uluç' un Pazar Neşesi adlı köşesinde yer verdiği fıkraya ilişkin İzmir Veteriner Hekimleri Odası yazılı bir basın açıklaması yayınladı.


İ

İzmirli Veteriner Hekimleri'nden Hıncal Uluç'a tepki: 'Fıkra deyip geçemedik' Sabah Gazetesi Köşe Yazarlarından Hıncal Uluç' un Pazar Neşesi adlı köşesinde yer verdiği fıkraya ilişkin İzmir Veteriner Hekimleri Odası yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

İZ GAZETE - ‘Fıkra Deyip Geçmedik’ başlıklı bir basın açıklaması düzenleyen İzmir Veternier Hekimler Odası, Hıncal Uluç’un yazısının doktorların üstün olduğu algısını yarattığını öne süren açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Belki sadece tedavi anlamında bakınca tek işimiz "hayvanlar" olarak görülür. Ama toplumun bir kesiminin sadece "hayvanlar" olarak gördüğü canlılar bizim "hastalarımızdır". Veteriner Hekimler olarak hizmet ettiğimiz hedef kitlemizde hasta yakını olarak pek çok farklı insanla iletişim halinde oluruz. Hasta sahipleri olan; hayvanseverler ya da çiftçiler, hayvansal ürün üreten işletme sahipleri ve o ürünleri tüketen her bir bireyin sağlıklı olması bizim hastalarımızın sağlıklı olmasından yani sağlıklı hayvan nüfusundan geçer. Bunu da bütün dünya "Tek Tıp Tek Sağlık" olarak gayet iyi bilir. Yani artık "Hekim olmak mı, Veteriner Hekim olmak mı daha zor ya da hangisi daha değerli?" bağlamında sorular tedavülden kalkmıştır.”

‘YALNIZCA PAZARLARINIZ DEĞİL KALİTELİ FIKRALARLA HER GÜNÜNÜZ…’

Yapılan basın açıklamasında ayrıca  masum bir pazar neşesi olması gereken fıkranın yanlış olduğu dile getirilirken, Veteriner Hekimlerin sadece gözle muayene yaptığı ve teşhis koyamadığı her canlıyı uyuttuğuna ilişkin yanlış bir bilginin olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Ağzı dili olmayanın derdine deva olabilmek gibi zorlu bir mücadeleyi kendine yol seçmiş insanlar olan Veteriner Hekimlere saygı duymak gerektiğine dair tarihte yer alan pek çok yaşanmış olay varken bu mesajla mesleğimize en büyük haksızlık yapılmıştır. Kaldı ki doktorlar da yalnızca hastalarının sözlü bildirimleri ile tedaviye başlamazlar. Hani o kısacık Pazar neşesi fıkra var ya o fıkradaki en büyük yanlış da; Hasta eğer hayvan ise, hekim hasta ilişkisinin kurulamadığını iddia etmesidir. Hadi ilk üç yanlışa güldük geçtik bu espriler bayatladı dedik, ciddiye almadık diyelim.  Ancak bu iddiaya sessiz kalmamız mümkün değil. Diğer yanlışlardan geçtik ama bundan geçemeyiz. Sizin "ağzı dili yok hayvan" kabul ettikleriniz bizim hastalarımızdır. Ve hekim hasta ilişkisi mesleğimizin temelidir. Biz onlarla onlar da bizimle konuşur. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Yalnızca pazarlarınız değil kaliteli fıkralarla her gününüz neşe dolsun." ifadelerine yer verildi.


İz Gazete'den alıntılanmıştır > https://www.izgazete.net/genel/izmirli-veteriner-hekimleri-nden-hincal-uluc-a-tepki-fikra-h30327.html?fbclid=IwAR36DBGbUYb-QP7hfZfRaw3Kyk__EycmDNhMLXaK1DyXui-yL_DoAxqTUS8

İz Gazete