Menü için tıklayınız

“Sütte verim artırılması için kaynak ayrılması gerek”

“Sütte verim artırılması için kaynak ayrılması gerek”

   ► 1 Haziran Dünya Süt Günü için açıklamalarda bulunan İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, süt veriminin artırılması çalışmalarına önem verilerek kaynak ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, 1 Haziran Dünya Süt günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özdemir açıklamasında, 1 Haziran Dünya Süt Gününde sektörün doğru ve kârlı yönetilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatarak, süt sektörüne sahip çıkılması gerektiği mesajını verdi.

“Süt sektörü devasa bir sektör”
     Süt sektörünün dünya genelinde 1 milyara yakın insanın geçimini sağlayan çok önemli bir sektör olduğunu dile getirdi. Sektörün yalnıza hayvancılık işletmelerinden ibaret olmadığını hatırlatan Özdemir, “Çünkü sadece hayvancılık işletmelerinden ibaret değildir. Süt ve süt ürünleri üreten, süt ve süt ürünlerinin tüketim noktası olan, süt ürünlerinin tüketime ulaşması aşamasında yer alan ambalaj vb. yan dalların üreticilerinin de sektörün paydaşları olduğu düşünüldüğünde gerçekten devasa bir sektördür” ifadelerinde bulundu.

     Türkiye’de inek, koyun, keçi ve manda sütü ile bu sütlerden üretilen yoğurttan dondurmaya kadar çeşitlenen gıda maddelerini içeren süt sektörünün Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Özdemir, süt ürünlerinin temelinde sağlıklı hayvanın yer aldığını vurguladı. Özdemir, “İşte besleyici değerinin ve gıda maddeleri içindeki öneminin yanı sıra, kaynağından tüketimine kadar pek çok aşamadan geçen, bu süt ve ürünlerinin temelinde sağlıklı hayvan nüfusu yer almaktadır. Gerek kaliteli süt ve süt ürünlerinin tüketiciye ulaştırılmasında gerekse süt verimliliğinin artırılarak kaynakların verimli kullanılmasında öncelikle hayvanlarımızın sağlıklı olması esastır. Sağlıklı hayvanlarda hayvan refahı ve bilinçli hayvancılık faaliyetleri ile süt veriminde artış sağlamak mümkündür. Bu da daha çok kaliteli hammaddeye daha kolay ulaşım ve daha ucuz tüketimin sağlanması demektir” dedi.

“Yerli ırkların genetik iyileştirme çalışmalarının yapmalı”
     Yerli ırkların genetik iyileştirme çalışmalarının yapılması ile süt veriminin artırılması çalışmalarına önem verilerek kaynak ayrılması gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Aynı şekilde süt verimi yüksek olarak ün yapmış Holştayn ırkı gibi ülkemize ithal gelen hayvanlarda da ününe yakışan verim ve kaliteyi sağlamak için gerekli önlemler alınmalıdır. İthal ırklarla hayvancılık yapan işletmelerde yetiştiriciyi bilinçlendirmek, hayvan refahı ve beslenmesine dair doğru uygulamaların önemini anlatmak ve gerekirse devlet desteği ile bu işletmelere katkı koymak ülkemizin hem hayvancılığı hem de hayvancılık ekonomisi açısından çok önemlidir” açıklamalarında bulundu.