Menü için tıklayınız

İzmir’de hayvanlar sahipsiz değil

İzmir’de hayvanlar sahipsiz değil

05 Temmuz 2019 Cuma 12:00
12
14
16
18
 

   ► Özdemir, “Hayvan sevgisine dair okul eğitimleri yıl boyu yürütülüyor, çalışmaların çoğuna biz de katkı koyuyoruz”dedi.

     Dünya Sağlık Örgütü tarafından öngörülen veriler doğrultusunda İzmir’de 600 bine yakın sahipsiz hayvan bulunuyor. Sokak hayvanları ile ilgili tüm kurumları ve çalışmalarını yakından takip eden İzmir Veteriner Hekimleri Odası  düzenli olarak yerel hayvan koruma görevlisi eğitimi düzenleyerek toplumu sokak hayvanları konusunda daha da bilinçlendiriyor. İzmirlinin sokak hayvanları konusunda oldukça duyarlı olduğuna dikkat çeken İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan Özdemir, İzmir’de yaşayanların hayvan hakları konusundaki duyarlılığının, kamu kurumlarının çalışmaları ile birleştiğinde hayvanların yaşam koşullarının biraz daha iyi olabildiğini söyledi.

“İzmirliler hayvan haklarına duyarlı”
     Sahipsiz hayvanların kimsesiz insanlardan farksız olduğunun altını çizen İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan Özdemir, “Dolayısıyla sahipsiz hayvan sayısının varlığı az ya da çok her şekilde üzücüdür. Ancak biz İzmir’de sahipsiz hayvanların biraz daha şanslı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü İzmir’de insanlar hayvan hakları konusunda gayet duyarlı. Bu duyarlılık kamu kurumlarının çalışmaları ile birleşince sahipsiz hayvanların yaşam koşulları biraz daha iyi olabiliyor. Örneğin yaz sıcaklarını yaşadığımız günlerde sahipsiz hayvanlar için sokaklarda çok sayıda su kabı görmek mümkün” diye konuştu.

Sahipsiz hayvanlar İzmir’de huzurlu
     Her mevsim sahipsiz hayvanların beslenmesi için pek çok hayvan sever tarafından kedi ve köpekler için hazır mamaların yol kenarlarında sıkça görüldüğünü belirten Özdemir, “İzmir’de yaşayan sahipsiz hayvanlar otobüs duraklarında, ağaçların altında, kaldırımlarda, yanlarından geçenlere aldırmadan huzur içinde uyuyabiliyorlar. Bunlar hayvan hakları ve hayvan sevgisi açısından önemli bir göstergedir” ifadelerini kullandı.

Kısırlaştırmanın önemi fark edildi
     İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak konuyla ilgili tüm kurumları ve çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getiren Özdemir, “İlimizde Belediyeler tarafından düzenli olarak yerel hayvan koruma görevlisi eğitimi düzenlenmekte, bu da hayvanseverleri daha bilinçli yapmaktadır. Pek çok kişi, kısırlaştırmanın artık sahipsiz hayvanların sayısının azalmasında rol oynadığının ve ne kadar önemli olduğunun farkında. Hayvan sevgisine dair okul eğitimleri yaygın olarak yıl boyu yürütülüyor. Bu çalışmaların çoğuna biz de katkı koyuyoruz” diye konuştu.

“Çalışmalar il genelinde aktif yürütülmeli”
     Sahipsiz hayvanların sorunlarının çözümü, insanlarla hayvanların sağlıklı bir ortamda bir arada yaşayabilmesi için yapılması gerekenleri aktaran Özdemir, “Sokak hayvanları kayıt altına alınmalı, daha etkin sahiplendirme yapılmalı,  sahipsiz hayvan sayısının azalması için kısırlaştırma ve daha birçok uygulama, İzmir’deki bazı ilçe belediyeleri tarafından da yapılıyor. Bu çalışmaların il genelinde daha aktif ve standart şekilde yürütülmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Hayvan sahiplenme yetersiz kalıyor
     Öte yandan toplumun büyük bir bölümünün özel ırk hayvanları sahiplenmek istediğini dile getiren Özdemir, belediyelerin bakım evlerinden ya da sokaktan hayvan sahiplenme rakamlarının yetersiz kaldığını ve bu konuda da kamuoyunun bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Özdemir, “Basında bu ve benzeri konular işlenir ve vatandaşlar özendirilirse yararlı olacaktır” dedi.