Menü için tıklayınız

“Can Dostum Şenliği”

Karşıyaka Belediyesi’nin bu yıl 3.sünü gerçekleştirdiği “Can Dostum Şenliği” renkli görüntülere sahne oldu.
Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ödül alan Mavişehir’deki Tay Park’ta düzenlenen şenlikte birbirinden sevimli can dostlarımız gösterileriyle severlerinden bolca alkış aldı.
Açilisi Karsiyaka Belediye Baskani Cevat Durak tarafindan yapilan senligin yildizi ise, televizyonlardaki yarismalarla ün kazanan akilli köpek Tarçin oldu.
Karsiyaka`nin "hayvan dostu kent" özelligine dikkat çeken Belediye Baskani Cevat Durak, "Can Dostlariyla bulusmalari Türkiye`de ilk baslatan belediyeyiz. Ve bu anlamli senligi, yine anlamli bir mekanda yapiyoruz. Bugün içinde bulundugumuz bu alan bir kaç gün önce Saglikli Kentler Birligi`nden ödül aldi. Tay Park`in çok özel bir sosyal proje oldugunu bizzat jüri üyeleri söyledi. Biz burada hem çocuklari doga ve hayvanlarla bulusturuyoruz, hem de otistik çocuklarimizi rehabilite ediyoruz." dedi.
Karsiyaka Belediyesi olarak sahipsiz hayvanlara yönelik çok basarili çalismalar yaptiklarini da vurgulayan Baskan Durak, "Günümüzde evinde hayvan besleyenler belediyelere kayit yaptirmiyor. Daha sonra sokaklara terk edilen hayvanlar oldugunda da takibi yapilamiyor. Sokaklarimizda birden onlarca hayvan doluyor. Karsiyaka Belediyesi olarak onlara sahip çikiyoruz. Asilarini yapip, tedavilerini gerçeklestiriyoruz. Daha sonra da onlari sahiplendirmeye çalisiyoruz." dedi ve "Norm kadro nedeniyle belediyelerde veteriner isleri müdürlükleri kapatilirken, açik tutan tek belediye biziz." diye de ekledi.
Etkinlikte konusan Otizmli Çocuklari Koruma ve Yönlendirme Dernegi Baskani Ergin Güngör de Tay Park`in önemine deginerek, "Ülkemizde 700 bin otizmli çocuk bulunuyor. Onlarin hayvanlarla egitimi çok önemli... Karsiyaka Belediye Baskani Cevat Durak`in bizlere yaptigi destegi Türkiye`ye yayiyoruz. Diger belediyelerin de örnek almasini istiyoruz." diye konustu.
Izmir Veteriner Hekimler Odasi Baskani Gökhan Özdemir ise konusmasinda hayvan haklariyla ilgili baska ülkelerdeki yasalarin bire bir alinip ülkemize monte edilmesinin dogru olmadigini belirterek, "Ülkemiz kosullarina uygun yasa hazirlanmalidir. Hayvan haklariyla ilgili Karsiyaka Belediyesi çalismalarini takdirle karsiliyoruz." dedi.
Senligin yildizi Tarçin oldu Senligin resmi açilisindan sonra yarisma ve gösterilere geçildi. Birbirinden sevimli hayvanlarin hünerlerini sergiledigi senligin yildizi ise, Ulusal bir yarismada Türkiye finaline çikan Tarçin oldu. Egiticisi Kutay ile birlikte çiktigi sahnede yetenegiyle parmak isirtan tarçin bolca alkis aldi.
Karsiyaka Belediyesi Geçici Hayvan Barinagi`nin arama kurtarma köpegi Rüzgar`da "Can Dostum Senligi"nde ilk gösterisini gerçeklestirdi. Becerisiyle alkis alan Rüzgar`a bir "aferin" de Belediye Baskani Cevat Durak`tan geldi.
Senlik, en güzel burunlu, gözlü, en yakisikli, en sevimli kedi ve köpek yarismalariyla devam etti.