Menü için tıklayınız

Deprem fırsatçılarını kınıyoruz!!!

Depremzede can dostlara can olmaya çalışan İzmirli Veteriner Hekimlerin başı dertte. İzmir Veteriner Hekimleri Odası (İzmir VHO) Başkanı H. Gökhan Özdemir, “ Biz depremde gerçekten mağdur olmuş canlara ulaşıp müdahale etmeye çabalarken ve bunu vicdanen ve bir ücret karşılığı almaksızın yaparken, deprem mağduru olmadığı halde bu destekten yararlanmaya çalışan kişiler olmaktadır”dedi. 

 

İzmir’de depremzede hayvanlara Veteriner Hekimlerin kapılarını açması toplumda olumlu  bir yankı uyandırmıştı. Bir anda Veteriner Kliniklerine akın edilmesi farklı bir tabloyu ortaya çıkarttı. Depremde gerçekten mağdur olmuş canlara ulaşıp ücretsiz olarak müdahale etmeye çalışan Veteriner Hakimler, deprem mağduru olmadığı halde bu destekten yararlanmaya çalışan kişilerin suistimali ile karşılaştı.


DEPREMZEDELERE HİZMETİMİZ DEVAM EDİYOR
Sahipli ve sahipsiz hayvanların depremin mağdurlarından olduğuna dikkat çeken İzmir Veteriner Hekimleri Odası (İzmir VHO) Başkanı H. Gökhan Özdemir, “İzmir VHO olarak üyelerimizden gelen destek ile gönüllü kliniklerimiz aracılığıyla depremde yaralanan hayvanların tedavileri ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Gerek sahipsiz hayvanlar için hayvan hakları savunucusu derneklere, gerekse evsiz kalmış vatandaşlarımızın evcil hayvanlarına mama ve bakım desteği sağlandı. Evsiz kalmış kedi ve köpeklerin gönüllü kliniklerimizde misafirlikleri devam ediyor”dedi.


KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR
Hayvan ve insan sağlığına çağdaş anlamda bir hizmet sunmayı ilke edinen meslektaşlarının çalışmalarıyla gurur duyduğunu belirten İzmir VHO Başkanı Özdemir, suistimallere dikkat çekti. Başkan Özdemir, “Ne yazık ki depreme özel yapmış olduğumuz bu destek ve iyi niyetli dayanışma çabamız suistimal edilmektedir. Biz depremde gerçekten mağdur olmuş canlara ulaşıp müdahale etmeye çabalarken ve bunu vicdanen ve bir ücret karşılığı almaksızın yaparken, deprem mağduru olmadığı halde bu destekten yararlanmaya çalışan kişiler olmaktadır.Kliniklerimiz tarafından deprem mağdurlarının hakkını gasp ettiği belirlenerek talepleri karşılanmayan bazı kişiler ne yazık ki kliniklerimizi sosyal medya aracılığı ile karalamaktadır. Depremde yaşadıklarımızın üzüntüsü yetmezmiş gibi hastalarına şifa olmaya çalışan Veteriner Hekim meslektaşlarımızın emeğine ve ekmeğine haksız ve hadsiz yere el uzatanları kınıyoruz.
Ve belki de farkında olmadan yaptıkları yanlış talep ve karalamalar yerine sosyal medya aracılığı ile bizlerle bir olup yetkililere çağrı yapmalarını bekliyoruz. Hayvan sağlığı da insan sağlığı hizmetleri gibi devlet eliyle desteklenmedikçe gerçekten mağdur hiçbir hayvanımızın hakları tam olarak savunulamayacaktır.
Veteriner hekim kliniklerinin de her işletme gibi, faaliyetlerini sürdürebilmek adına emeğinin ve yatırımlarının karşılığını talep etme hakkı en temel haklarıdır. Deprem sonrası gönlümüzü, emeğimizi, gecemizi gündüzümüzü koyarak gerçekleştirdiğimiz dayanışmaya rağmen veteriner kliniklerimize yönelik haksız eleştiriler olması bizleri üzmüştür. Derdimiz hiçbir zaman alkışlanmak olmamıştır ama dayanışmanın gerektiği bu günlerde bizleri de deprem mağduru yapmayınız”şeklinde konuştu.


DESTEKLEYENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ
Yaralı olan canlılara acil şifalar dileyen Başkan Özdemir, “Hem insanlar hem de hayvanlar için canla başla emek veren Valiliğimize, Belediyelerimize, ilgili kurum ve kuruluşlara, arama kurtarma köpekleri ve onlarla birlikte görev yapan Veteriner hekim meslektaşlarımıza, İzmir VHO olarak koordinasyonunu gerçekleştirdiğimiz yardım faaliyetindeki paydaşlarımıza, yasal olarak katkı koyan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü çalışanlarına ilimizde yaşanan depremde yaraları sarmak için İzmir VHO çatısı altında katkı koyan başta veteriner kliniklerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz”dedi.