Menü için tıklayınız

KUDUZ YANIBAŞIMIZDA

KUDUZ YANIBAŞIMIZDA
Yıl 2014 aylardan Ağustos. Dünya Kuduz Gününe 34 gün kala ülkemizde yaşanan acı bir olayın haberi...
Yozgat ilinde çobanlık yapan babasına yardım eden 9 yaşındaki çocuğa saldırdıktan sonra öldürülen tilki, kuduz çıktı. Ve ne yazık ki 9 yaşındaki küçük çocuk hayatını kaybetti.
2007 yılından bu yana tüm dünyada, Kuduz aşısını bulan Pastuer`ü anmanın yanısıra kuduz hastalığı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla 28 Eylül Dünya Kuduz Günü ilan edilmiştir.
Ancak ülkemizde bu güne ilişkin etkinler ne yazık ki halen gerçekleştirilmemektedir. Bırakın yeterli bilinçlendirme etkinliklerini ülkemizde koruyucu hekimliğe gerekli önem verilmediği için özellikle çocuklarımızı kaybetmekteyiz.
Gerek evcil hayvanların kuduz aşılama çalışmalarının gerekse yaban hayatındaki hayvanların kuduz yönünden aşılamalarının düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Ancak tüm bilgilendirme ve açıklamalarımıza, gündemde yer alan haberlere karşın; hayvanlara yönelik faaliyetler, koruyucu hekimlik ve halk sağlığı açısından yapılması gereken uygulamalar hayata geçirilmemektedir.
Ev ve süs hayvanlarına ve gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müdahale ederken, sahipsiz hayvanlar olarak adlandırılan evcil hayvanlara ve yaban hayvanlarına mevzuat gereği Orman ve Su İşleri Bakanlığı müdahale etmektedir. Bu mevzuat karmaşası nedeni ile özellikle yaban hayatındaki halk sağlığı ve koruyucu hekimlik faaliyetleri aksamaktadır.
Aslında bir bütün olarak ele alınması gereken hayvan nüfus yönetiminin, tek bir Bakanlık tarafından etkin yönetimi gerekmektedir. Hayvanların evcil, yaban, gıda amaçlı yetiştirme vb. diye ayrılmadan; sağlığına, haklarına ve refahına yönelik faaliyetlerin tek bir çatıdan yönetimi ve kontrolü kamu adına daha yararlı ve etkin bir çözümdür.
Böylelikle halk sağlığına yönelik koruyucu hekimlik faaliyetleri de koordineli bir biçimde daha başarılı olarak yürütülecektir.
Kuduz hastalığı evcil, yaban ya da gıda amaçlı tüketilen her türlü hayvanda görülmesi olası bir hastalık olarak ciddi bir tehdittir. Bu kadar bulaşıcı ve öldürücü bir zoonoz olan kuduzun, hayvan varlığımız açısından tehlikesi kaçınılmazdır. Bu nedenle tek korunma şansımız olan hayvanların aşılanması çalışmaları çok önemlidir. En çok tehdit altında olan çocuklarımız başta olmak üzere halkımızın hayatını tehdit eden bu hastalığa karşı duyarlılık ve bilinç geliştirilmeli ve Dünya Kuduz Gününde etkin bilgilendirme faaliyetleri yapılmalıdır.
Bilinçli bir toplum ve kamuoyunun halk sağlığı konusundaki doğru talepleri devletin ilgili makamlarınca mutlaka dikkate alınacaktır.
Bizler Veteriner Hekimler olarak; İnsanlarla hayvanlar arası ilişkilerde sağlıklı ortamların oluşturulması için çalışıyoruz. Bu nedenle Dünya Kuduz Gününde bu anımsatmaları bir kez daha sizlerle paylaşıyoruz.
Bu yüzyılda artık ne hayvanlarımız ne de insanımız hele de çocuklarımız Kuduzdan ölmesin diye...

H. Gökhan ÖZDEMİR
İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı


Basın açıklamamızın tam metnine altta ki bağlantı ile ulaşabilirsiniz:
Lütfen tıklayınız: