Menü için tıklayınız

Dünya Süt Günü - 1 Haziran 2016

001-logokucuk.png

 

 

 

İZMİR VETERİNER HEKİMLER ODASI

01/06/2016

DÜNYA SÜT GÜNÜ

BASIN AÇIKLAMASI

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 2001 yılından bu yana 1 Haziran günü Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır. Günün amacı küresel ve en değerli hayvansal ürünlerden kabul edilen süte, hem sektörel hem de bireysel açıdan odaklanmaktır.

Bazı ülkeler Haziran ayı içinde çok sayıda farklı etkinlik kutluyor olmaları nedeni ile Dünya Süt Gününü Mayıs’ın son haftasında da kutlamaktadır.

Süt, insan sağlığı açısından en değerli ve kolay ulaşılabilir hayvansal bir üründür. İçerdiği, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor, iyot, demir, potasyum, vitamin A, vitamin D, ribofilavin, vitamin B12, protein ve yağ içeriği ile insan hayatının vazgeçilmez besin kaynaklarındandır. Sağlıklı gelişime katkısının yanı sıra Tıp 2 diyabet riskini ve kalp rahatsızlıklarını azalttığına dair bilimsel veriler de bulunmaktadır.

Aynı zamanda hayvanların yavrularının da anne sütü almaları sağlıklı bir hayat sürmeleri için olmazsa olmazdır. Bağışıklık sisteminin temeli anne sütü ile atılmaktadır. Bu nedenle yavru hayvanların, annelerinden belli bir zamandan önce ayrılmamaları gerektiği unutulmamalıdır.

Dünya Süt Günü nedeni ile bu yıl; gerek insan sağlığı açısından gerekse hayvan sağlığı açısından vazgeçilmez olan sütün herkes için ulaşılabilir olmasına vurgu yapmak istiyoruz.

İnsan ve hayvan sağlığı açısından büyük öneme sahip süt için emek veren, sağlıklı süte ulaşmamızı sağlayan başta meslektaşlarımız olmak üzere tüm üreticilerimize bir kez daha teşekkürler.

Dünya Süt Günü kutlu olsun.

H. Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı