Menü için tıklayınız

Önemli Bir Açıklama ve Kutlama

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI   

23/06/2017

                                        BASIN VE KAMUOYUNA

Yokluk ve yoksunlukların anlaşılmasına, paylaşmaya dair duyguların geliştirilmesine vesile olan Ramazan ayını bitirirken yaz ve tatil sezonu da başlamak üzere. Bu yüzden hayvan dostlarımız için iki konuya dikkat çekmek istiyoruz.

Öncelikle lütfen havaların mevsim normalleri üzerine çıkacağı önümüzdeki günlerde sokakta yaşamak zorunda kalmış olan kedi ve köpeklerimizi unutmayalım. Tüm canlılar için vazgeçilmez olan temiz suya ulaşma hakkı onlar için de önemlidir. İlimizde belediyeler su ve beslenme odakları oluşturmuş olsa da her zaman buralarda temiz su bulunmasını sağlamaları mümkün değildir. Hazır oluşturulmuş böyle noktalar varken en azından o bölgelerde hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamalarına katkı koyabiliriz. Eğer bu tip besleme odakları yoksa bunu bizler yapabiliriz. Bir kap su ve sıklıkla tazelenmesi sokaktaki dostlarımız için hayat kurtarıcıdır. Bu yardımlarımızı yaparken çevre kirliliği oluşturmayıp diğer insanları da rahatsız etmememiz gerekir. Çünkü sokağımızdaki can dostlarımıza yardım edelim derken diğer insanların rahatsız olmalarına neden olursak bu kez onlara daha çok zarar vermiş oluruz.

Bir diğer önemli konu da okulların kapanması ile yazlık bölgelere gidecek olan ve sadece çocukları istiyor diye hayvan sahiplenen kişiler. Hayvan edinmek ciddi bir bilinç ve sorumluluk gerektirir. Onlara sahip olma duygusu onların canlı oldukları gerçeğini unutturmamalıdır. Tatil dönüşünde ne yapacağınıza karar vermeden hele de gittiğiniz yerde bırakıp birilerinin bakacağını umarak asla hayvan sahiplenmeyin. Ne yazık ki sahipsiz hayvanların sayısının artmasında, hem hayvanların hem de insanların mağdur olmasında bu şekilde sorumsuzca hayvan sahiplenen insanların büyük payı var. Lütfen bunu unutmayalım.

Son olarak da önümüzdeki bayram tatilinde, belediyelerin geçici hayvan bakımevleri ve barınaklarındaki eksikliklerin giderilmesi ile hayvanların mağdur edilmemesi için önlemlerini almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bayram sevinçlerimize gölge düşmemesi dileğiyle Ramazan Bayramınızın şeker tadında geçmesini dilerim.

                                                                       H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası 

Yönetim Kurulu Adına