Menü için tıklayınız

Dünya Gıda Gününde Hedef "Sıfır Açlık"

 

 

 

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

 

                                                                                                                     

                                                                       16/10/2018

16 EKİM GIDA GÜNÜ

BASIN AÇIKLAMASI

 

DÜNYA GIDA GÜNÜNDE HEDEF "SIFIR AÇLIK"

 

Peki "Sıfır Açlık" mümkün mü?

Bildirilen rakamlara göre dünyada her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiği, açlık çektiğini düşünürsek "Sıfır Açlık" hedefi ulaşılabilir bir hedef. Ve açlık çeken nüfusun 2 katından daha fazlası da obez olarak bildirilmiş.

Rakamların bize söylediğine göre; sorun açlık değil aslında. Sorun dengesiz paylaşım, dengesiz üretim, dengesiz tüketim.Dolayısıyla sıfır açlık hedefi için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle gıda israfı önlenmelidir. Bunun için de lokantalarda, yemekhanelerde, kantinlerde vb. yerlerde porsiyonların doğru belirlenmesi ve azaltmaya gidilmesi gerekir.

Tüketilen gıda ürünlerinin besin değerinin yüksek olması sağlanmalıdır. Porsiyon olarak fazla ancak besin değeri olmayan gıdaların tüketilmesi de yetersiz beslenmeye neden olmaktadır.

Besin değerini artırmak için tüketilen başta hayvansal ürünler olmak üzere tüm ürünlerin sağlıklı olarak halka ulaşması gerekir. Sağlıklı ürün için de sağlıklı üretim gerektiği unutulmamalı, üretimden tüketime zincir sağlam oluşturulmalıdır.

Her ülke kendi kaynaklarının farkına varmalı, bunları öncelikle kendi insanlarının sağlıklı beslenmesi amacı ile yönetmelidir. Kendi kendine yetebilen ülke olma hedefi ile, tüm dünyada ülkelerin kendi kendine yetmesi sağlanacaktır.

Kendi kendine yetebilmek demek; kendi teknolojini kullanmak, kendi tarımsal ve hayvancılık potansiyelini ve iş gücünü kullanmak, kısaca kendi başına ve önce kendi insanın için üretmek demektir. Ve bu noktada üretimi kendi nüfusu için fazla olan ülkelerin az gelişmiş ülkelere katkı koyması da mümkün olacaktır.

Sayı daha çok artmadan, obezite sorunu yaşayanlarla açlık çekenlerin sayısı arasında uçurum açılmadan aslında "Sıfır açlık" ulaşılabilir bir hedeftir.

Yeter ki herkes taşın altına elini koysun.

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                        Başkan