Menü için tıklayınız

Gıdanın Birleştirici Günü

Izm_VHO_Logo.png                                                  İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Basına ve Kamuoyuna

GIDANIN BİRLEŞTİRİCİ GÜNÜ

Bu yıl ilk kez 7 Haziran günü Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanıyor.

Dünya Gıda Güvenliği Günü; dünyada herkesin güvenli ve kaliteli beslenmeye hakkının olduğundan yola çıkarak belirlenmiştir. Amaç; gıda kaynaklı risklerin önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdaya erişimin düzenlenmesi konularına dikkat çekmek ve sağlıklı gıdaya ulaşımı sürdürülebilir kılmaktır.

Dünya genelinde değerlendirdiğimizde; yeterli gıdaya hiç ulaşamama, ulaşılan gıdanın sağlıksız olması ve hastalıklara neden olması, ulaşılan gıdanın besleyici değerinin olmaması, gıdanın tüketiciye ulaşması aşamasında gıdanın bozularak zehirlenmeler görülmesi, kalitesinin üzerinde maliyetle piyasaya sunulması gibi sorunlar olduğu söylenebilir.

Tüm bu sorunların tek bir sorumlusu yoktur. Gıda ürünleri kaynaklarının korunmasında, ürünlerin yetiştirilmesinde, tüketim aşamasına kadar geçtiği tüm yollarda her aşamada herkes gıda güvenliğinden sorumludur. Dolayısıyla Gıda Güvenliği herkesin işidir.

İşte bu bakış açısı ile 7 Haziran günü, tüm bu gerçeklere dikkat çekebilmek amacıyla Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kabul edilmiş, gıdanın stratejik bir güç olduğunun altı bir kez daha çizilmiştir.

Dünya Gıda Gününde Veteriner Hekimlere düşen önemli görevlerin farkında olarak, tüm yetkililere gıda sektörüne dair kararları aynı bilinçle almaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Gıdanın birleştirici özelliği ve gücünün yanında, yanlış uygulamalarla ayrıştırıcı ve yok edici bir güç olacağının da unutulmaması gerekmektedir.

Bu bilinçle yönlendirilecek gıda sektöründe emeği geçen herkesin Dünya Gıda Günü kutlu olsun.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

                             İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına