Menü için tıklayınız

Yeteri Kadar Varız Siz Yeter Ki Ulaşmak İsteyin

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

 

                                                                                                              23/10/2020

BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Öğretiminin 178. Yılı Kutlu Olsun

YETERİ KADAR VARIZ

SİZ YETER Kİ ULAŞMAK İSTEYİN

 

Bu yıl ülkemizde Veteriner Hekimliği Eğitim Öğretiminin başlangıcının 178. yılını her yıl olduğu gibi 23 Ekim tarihinde kutlayacağız.

Hatta bu yıl daha da gururla onurla kutlayacağız. Çünkü pandemi sürecinde Veteriner Hekim Virolog meslektaşlarımız başarılı çalışmalar yaptılar. Ülkemize özgü virüsü ilk izole eden Viroloji Profesörü Veteriner Hekimdi. Aşı çalışmalarındaki ekiplerde Virolog meslektaşlarımız var. Ve yine aşı çalışmalarında faz 1 aşamasına gelen ekibin başındaki isim Veteriner Hekim bir Profesör.

İşte bu yüzden ülkemizde Veteriner Fakülteleri alt yapı ve donanım eksiklikleri ile açılsa da umudumuz var. Çünkü geçmişte çok iyi eğitim almış, kendini yetiştirmiş meslek büyüklerimiz var. Eğitim sistemindeki açıkları kapatacağına, başarılı meslektaşlarını örnek alacağına inandığımız gençlerimiz var.  Her yıl ülkemizde artan sayıda mezun veren Veteriner Fakültelerinin kendini ne yapıp edip geliştireceğine ve başarılarla dolu Veteriner Hekimlik mesleğinin gurur ve onurunu sürdüreceğine inancımız var.

Yıllar önce hayvanlarını aşılatmaya kendi köyünde Veteriner Hekim bulamayıp komşu köylere ya da merkez ilçeye gidilen ülkemizde artık neredeyse her köye bir Veteriner Hekim düşecek kadar Veteriner Hekim sayımız var.

Evet kaliteli eğitim önemli. Evet sadece sayıca fazla değil nitelikli Veteriner Hekim yetiştirilmeli ve tüm öğretim üyesi meslektaşlarımız bunun için çabalıyor.

Ama halen ülkede Veteriner Hekim sayısında kıtlık varmış gibi davranan insanlara da seslenmek istiyoruz. Bir yaralı kedi, köpek, at, inek, martı, ebabil ya da karaca gördüğünüzde Doktor dahi olsanız onu tedavi etme hakkına sahip olmadığınızı unutmayınız.

Bu ülkede yeterince Veteriner Hekim var, endişeye mahal yok. Bu ülkedeki Veteriner Hekimler tüm diğer meslek gruplarında olduğu gibi aldıkları diploma ile mesleki haklara sahiptir. Ve bu diplomayı sorgulayacak olan yetkililer sadece eğitim öğretim kurullarıdır. Bu diplomaya sahip mezunların kalitesini sorgulayacak olan yine biz Veteriner Hekimler olmak üzere bizlerin eğitim öğretim kurumlarıdır.

Niyet ne olursa olsun bir telefon kadar yakın Veteriner Hekimler varken bir canlının tedavisine kalkışmak hiç kimsenin haddi değildir. Hele de meslek sahibi bilinçli insanlara hiç ama hiç yakışmamakta, bir günlük manşet olma hevesi ile hem kendilerinin hem de kurumlarının imajı zedelenmektedir.

Her konuda eğitim şart gerçeğinden hareketle herkesin sadece eğitimini aldığı konularda mesleğini icra etmesi gerektiğini bu önemli günde bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Hayvanları Koruma Kanununa da aykırı olan bu vakalara ilişkin tüm yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz. Herkesin icra etmek istediği mesleğin eğitimini hakkıyla alması gerektiğinin altını bu gün bir kez daha çiziyoruz.

Ülkemizde geçmişte olduğu gibi insan ve hayvan sağlığında nice başarılara imza atacak Veteriner Hekimlerin yetişmesi dileğiyle; eğitime gönül vermiş, kendini insan yetiştirmeye adamış meslektaşlarımıza saygılar sunuyoruz.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

          Yönetim Kurulu adına