Menü için tıklayınız

İZMİR DE YABAN HAYATI BİLGİ SİSTEMİ(YABİS) KONUSUNDA EĞİTİM YAPILDI.

İZMİR DE YABAN HAYATI BİLGİ SİSTEMİ(YABİS) KONUSUNDA EĞİTİM YAPILDI.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce başlatılan "Yaban Hayatı Bilgi Sistemi" YABİS sistemi projesi kapsamında; İzmir Şube Müdürlüğümüzce 17.11.2014 tarihinde Büyükşehir ve İlçe Belediye Veteriner İşleri Müdürleri, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü,İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı, İzmir Doğal Yaşam Parkı veteriner hekimleri, Ev ve Süs Hayvanı Satış Yeri(Petshop) sahipleri, Üniversitelerin ve özel kurumların yerel etik kurulu başkan ve üyelerinin katılımıyla YABİS Sistemi Eğitimi gerçekleştirilmiştir.
Eğitimin sabah bölümünde, İzmir İlindeki yerel yönetimlerde görev yapan veteriner hekimlere; sahipli ve sahipsiz köpeklere mikroçip ve kulak küpesi uygulaması yapılarak tür, ırk, cinsiyet, kısırlaştırma, aşılama, muayene, tedavi, sahiplik ve sahiplendirme işlemlerine ilişkin bilgilerin Yaban Hayatı Bilgi Sistemi’ne (YABİS) kaydedilmesi konusunda, Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürü V. Hasan PAŞALI tarafından eğitim verilmiş ve İzmirde bulunan belediyelere 5.600 adet mikroçip, 5.600 adet kulak küpesi ve 25 adet mikroçip okuma cihazı ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
Eğitimin öğleden sonra ikinci bölümünde İzmir İlinde bulunan Ev ve Süs Hayvanı Satış Yeri(Petshop) sahiplerine, işletmelerinin stoklarında bulunan, alınıp satılacak evcil ve yabani hayvanlarla ilgili ticaret verilerinin YABİS Sistemine işlenmesi ve petshoplarda evcil ve yabani hayvan ticareti yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda Eğitim verilmiştir.
Eğitimin son bölümünde, İzmir doğal Yaşam Parkı veteriner hekimlerine ve İzmir ilinde bulunan Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü, Ata Fen Veteriner Malzemeleri Hayvancılık Paz. San. ve Tic. A.Ş. yerel etik kurullarının başkan ve üyelerine YABİS Sisteminin işleyişi konusunda eğitim verilmiştir.
İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu

https://www.facebook.com/izmirveterinerhekimlerodasi/media_set?set=a.10204450544095121.1073741908.1577223696&type=1&l=4f0abdbf01