Menü için tıklayınız

İnsandan kork, hayvandan korkma

İnsandan kork, hayvandan korkma

Covid-19 pandemisinin tüm dünyayı esir aldığı şu günlerde, herkes eve hapsolurken, stresimiz arttı, morallerimiz bozuldu. Salgın nedeniyle hijyen delisi olduğumuz yetmiyormuş gibi, hastalığın bulaşması konusunda fikir sahibi olmadan, ahkam kesenlerin sayısı arttı. Tedirgin insanları korkutup, panik olmaya sevketmeyi maharet sananlar, öne çıkma uğruna ne yıkımlara sebep olduklarını bir bilseler, aynaya bakacak yüzleri olmaz!

Işıklar içinde uyusun İzmirli Besteci Müzisyen Kayahan, “Yılandan korkmam, yalandan korktuğum kadar” diyordu ya… Covid-19 için de şu günlerde bir yığın hurefa dolaşıyor. Covid-19’un insanlardan hayvanlara bulaştığı dedikoduları yayılıyor. Daha vahimi ise evcil hayvanlar arasında hastalığın yayıldığı ve onlardan insanlara geçtiği senaryoları üretiliyor. Kimse de çıkıp Hayvan Hastalıkları konusunda eğitim alan ve onlar üzerinde yıllarca çalışan Tek Sağlık politikaları üzerine çağrı yapan Veteriner Hekimlerine “Şu işin aslı ne?” diye sormuyor.

Madem ki seçilmişler ve atanmışlar bu konuda bir şey söylemiyor.

Mademki “Bildiğim bildik çaldığım düdük” diyorlar… O zaman biz soralım istiyorum.

Ailemizin bir ferdi diye tanıtıp şirinlik fotoğraflarını paylaşanların O evcil hayvanları sokağa atmasına olan öfkem durmadığı için hemen açıklıyorum.

Covid-19’un insanlardan hayvanlara geçtiğine dair yapılan çalışmalarda net kanıtlar bulunmamaktadır.  

Bunları ben söylemiyorum. Söyleyen Veteriner Hekimler.

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, bizi paranoyak hale getiren Covid-19 için uyarılarda bulundu. Başkan Özdemir, “Daha çok proteine ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için hayvansal proteinlerin ne kadar kıymetli olduğu unutulmasın” diyor.

İbrahim Irmak / iirmak@ haberhurriyeti.com

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir’in bu konudaki açıklamaları şöyle:

***

Koronavirüsler çeşitli hayvan türlerinde hastalık yapmaktadır. Kedilerde, köpeklerde, kanatlılardan tavuklarda ve sığırlarda koronavirüslerin neden olduğu hastalıklar vardır. Veteriner Hekimler de yıllardır bu hastalıklarla mücadele etmektedir. Bu hayvan türleri arasında bulaşıcı olan ve bazen ölümle sonuçlanabilen bu tip koronavirüsler insanlarda hastalık yapmamaktadır. Bu hastalıkların hayvanlardan insana geçtiği de görülmemiştir.

Ancak COVID-19 halen araştırmaların sürdüğü bir hastalıktır. Hastalığın çıkış noktasında hayvanlardan geçiş söz konusu olduğu için zoonoz kökenlidir. Ancak daha önceden de belirttiğimiz üzere COVID- 19’un her hasta insandan mutlaka hayvanlara bulaştığına, hayvanlar arasında hızla yayıldığına, evcil hayvanlardan insanlara hastalık geçişi olduğuna dair endişeye neden olacak vaka ve bilimsel açıklamalar bulunmamaktadır.

Dolayısıyla bu süreçte;

- Evcil hayvanların sahipleri ile yaşamalarına ilişkin bir sorun olmadığı,

- Gıda amaçlı yetiştirilen evcil hayvanların hastalıkla ilgili risk taşımadığı,

- Tüm dünyada ekonomik anlamda sıkıntılar olduğu düşünüldüğünde ülkemiz için çok önemli olan hayvancılık sektörünün bu tip endişelerle zor duruma düşürülmemesi gerektiği,

-   İnsanların bağışıklık sistemini güçlü tutması gereken bu süreçte, hayvansal proteinlerin ne kadar kıymetli olduğunun unutulmaması ve et, sütyumurta gibi ürünlerin tüketiminin azatılmaması gerektiği,

-  Covid-19 ile mücadelede başta insanlarla sosyal mesafeyi korumanın ve kişisel hijyen kurallarına özen göstermenin en önemli koruma yolları olduğu,

- Her türlü evcil hayvanlarla temas eden başta biz Veteriner Hekimler olmak üzere, evcil hayvan sahipleri, hayvancılık sektörünün farklı dallarında çalışan herkesin Covid-19 önlemlerine tam anlamıyla uyması dışında, toplumu yanlış uygulamalara sevk edecek konunun uzmanı olmayanların açıklamalarının da dikkate alınmaması gerektiğini vurguluyoruz.

İçinde bulunduğumuz çok bilinmeyenli günlerde yetkililerin insan ve hayvan sağlığının ayrılmaz bir bütün olduğunu unutmadan çalışmalara ve araştırmalara yön vermesi gerektiğini dünyanın sağlığı için bir kez daha hatırlatıyoruz.

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Başkanı