Menü için tıklayınız

COVID-19 VE VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİ

COVID-19 VE VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİ


H.Gökhan ÖZDEMİR / İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı: Ülkemizde ‘Tek Sağlık’
uygulamalarının gerçekten anlaşılmadığını bir kez daha gördük

http://performansdergileri.com/covid-19-ve-veteriner-hekimlik-meslegi-h

Covid 19 çıkış noktası itibariyle bir zoonoz olarak diğer zoonotik hastalıklarla beraber tarihteki yerini almıştır.

Covid 19 sürecinde de; Veteriner hekimler olarak tarih boyunca dünya genelinde ölüm vakaları ile ülkeleri etkileyen SARS ve MERS ya da bazı ülkelerde ülke genelinde çok sayıda insanın ölümüne neden olan İspanyol gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıkların yanısıra çok sayıda hayvanın ölümü ile sonuçlanan Kuş Gribi, Şarbon vb. hastalıklarla mücadelede olduğu gibi bizler de üzerimize düşen görevleri yerine getirdik.

Dünya genelinde özellikle pandeminin yoğun yaşandığı gelişmiş ülkelerde tek sağlık çalışmaları doğrultusunda yapılanmalar olduğu için veteriner hekimler olarak pandemi ile mücadelede aktif olarak görev alındı. Ancak ülkemizde ne yazık ki tüm çağrılarımıza karşın bizlerden halk sağlığına hizmet anlamında destek talebinde bulunulmadı.

Öyle ki sağlık çalışanı olduğumuz halde sokağa çıkma yasaklarında kapsam dışında kalan meslek ve hizmet grubunda yer almak için çaba harcamamız gerekti. Basın açıklamaları ve yetkililerle telefon görüşmeleri sonucunda veteriner hekimler ve hayvan sağlığına yönelik hizmet veren işletme ve kurumlar sokağa çıkma yasağı kapsamı  dışında tutuldu. Dolayısıyla ne yazık ki ülkemizde tek sağlık uygulamalarının gerçekten anlaşılmadığını bir kez daha gördük.  Bu bakış açısının da insan sağlığına koruyucu hekimlik anlamında verdiğimiz katkıları görmezden gelerek her zaman sahada halk sağlığına en çok hizmet veren veteriner hekimlerden pandemi sürecinde destek almalarını beklemek de yersizmiş bunu anlamış olduk.

Ülke genelinde  veteriner klinik ve hayvan hastanelerindeki yoğun bakım üniteleri ve solunum cihazlarımızın envanteri çıkarıldı, bildirimi yapıldı, pandemi sürecindeki filyasyon çalışmalarında katkı koyabileceğimiz hususları iletildi. Dünyada Fransa başta olmak üzere ölümlerin yoğun olduğu ülkeler veteriner hekimlerin desteğini almışken ve bu dünya basınında yer bulmuşken bizlerden bu anlamda katkı alınmadan süreç yönetilmeye devam ediyor. Dileriz bu ilerleyen günlerde pişmanlık olarak karşımıza çıkmaz.

Bunun dışında çok önemli bir nokta da bundan önce olduğu gibi Veteriner Hekim Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve Prof. Dr. Aykut Özkul hocalarımız ülkemizde etkili olan Coronavirüsün izolasyonunu gerçekleştirdi. Bu anlamda hocalarımızın çalışmalarını destekleyen ve tek sağlık yaklaşımına uygun öngörüye sahip ilgili kurumlara teşekkür etmek gerekiyor. Bu destekler sayesinde Prof. Dr. Aykut Özkul ve ekibi aşı çalışmalarında hayvan deneyleri aşamasına geçmiş durumdalar. Dileriz en kısa zamanda olumlu sonuçların müjdesini de alırız.

İnsan sağlığı açısından baktığımızda yine virüse karşı, ortamların dezenfeksiyon çalışmalarını ilgili kurumlarda ve özellikle belediyelerde veteriner hekim meslektaşlarımız organize etti ve birebir çalışmaların içinde yer aldılar.

Yine Veteriner Kontrol  Enstitülerindeki meslektaşlarımız sularda virüs analizine yönelik çalışmalar yaptı. Meslek örgütleri temsilcileri olarak bizler, Veteriner Fakültelerinin ilgili bölümlerinden hocalarımız başta olmak üzere veteriner hekimler olarak hepimiz çevremizdeki insanları almaları gereken önlemlerle ilgili bilgilendirdik.

Kısacası insan sağlığının korunması açısından sağlık çalışanlarının haklarının dışında tutulan ve tek sağlık uygulamalarında yok sayılan biz veteriner hekimler her şeye rağmen aktif olarak sürecin içinde yer aldık.

Sadece insan sağlığı değil hayvan sağlığı açısından da hayvan sahiplerini bilgilendirdik. Tüm bilimsel verileri, araştırmaları takip ettik. İnsanların hayvanlardaki coronavirüs ile Covid 19 u karıştırmaları nedeni ile korku içinde hayvanlarını sokağa terk etmelerini engellemek için basın açıklamaları, programlar vb. bilgilendirme çalışmaları yaptık.

Çok bilinmeyenli denklem olma özelliğini koruyan Covid 19 eğer evcil hayvanlarımızda hastalığa neden olursa olası bir salgın durumunda neler yapılabilir sorusuna dikkat çektik. İlgili kurumlarla görüşmeler yaptık.

Kısacası meslek etiğimiz ve mesleki saygınlığımız doğrultusunda mesleğimize yakışanı yaparak felaket tellallığı yapmaksızın, kara günde fırsatçılık stratejisi izlemeksizin, haklarımızın verilmediği ve destek beklenmediği gerekçesi ile kenara çekilip seyretmeksizin bize yakışanı yaparak insanımızın yanında olduk. Bizler süreçte elimizden geleni hem hayvanlarımız için hem de halk sağlığı için yaptığımıza inanıyoruz.

Dileriz ki bir an önce sağlıklı günlere kavuşuruz.