Menü için tıklayınız

Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır

Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır

 Gürcan, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılmasının yasak olduğunu ifade etti.

 

 Estetik kaygı ya da yanlış algı nedeniyle başta köpeklerin kulak ve kuyruklarının kesilmesi, yine köpeklerin ses tellerinin alınması ve kedilerin tırnaklarının kalıcı olarak kesilmesi gibi yanlış uygulamalar ülkemizde yasa ile yasaklanmış olmasına karşın hala uygulanıyor. Hayvanların görünüşlerini değiştirmeye yönelik tüm uygulamaların idari para cezasının hayvan başına 3 bin 820 TL olduğunu belirten İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Türel Gürcan, veteriner hekimlerin cerrahi müdahale gereken durumlar haricinde, kuyruk ve kulak gibi uzuvları kesmesinin de yasal olmadığını dile getirdi.

Veteriner Hekimlerin keyfi istekler sonucu uzuv kesmesi yasak
     Hayvanların görünüşlerini keyfi olarak değiştirmeye yönelik kulak ve kuyruk kesimi gibi tüm uygulamaların yasak olduğunun altını çizen Gürcan, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu madde 8’in ikinci fıkrasında ‘Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir’ denilmektedir. Bu uygulamanın 2020 yılındaki idari para cezası miktarı hayvan başına 3 bin 820 TL” diye konuştu.

     Veteriner hekimlerin cerrahi müdahale gereken durumlar haricinde, kuyruk ve kulak gibi uzuvları kesmesinin yasal olmadığını ifade eden Gürcan, “Sadece zorunluluk hallerinde kesilebilir. Örneğin ciddi yaralanma ve travmaya bağlı kırık, doku kayıplarının oluşması ya da kulak ve kuyrukta gelişen tümörler sonucu hekim tarafından gerekli görülen hallerde kesim yapılabilir” ifadelerinde bulundu.

“Uzuvlarının kesilmesi hayvanları dilsizleştiriyor”
     Toplumdaki kulakları kesilen köpeklerin daha iyi duyacağı algısının bilimsel gerçekliğe dayanmadığını dile getiren Gürcan, “Kulakların kesilmesi aksine bazı kulak yolu hastalıklarına ve sonrası oluşan duyma sorunlarına sebep olabilmektedir. Geleneksel olarak ‘Anadolu çoban köpeklerinin’ kulakları kesilmektedir. Bunun sebebi köpeğin kurtla kavga etmesi halinde kulaklarından ısırılmasını engellemek amaçlıdır. Ancak bunun da gerekli olmadığı, kurtların çok ender durumlarda köpeklere saldırdığı da bilinen bir gerçektir” dedi.

     Gürcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde köpeklerin dövüştürülmesi yasak. Yıllar boyu köpekler yetiştirilirken gerek vahşi hayvanla kavga esnasında gerek başka bir köpekle kavga esnasında dezavantaj sağladığı düşünülen uzuvlar kesile gelmiş ve bazı köpek ırklarında bu estetik bir görüntü halini almış. Yani köpeğin artık kavga etme şansı olmasa da kulak ve kuyrukları estetik amaçlı kesilmeye devam edilmiş. Bu uygulama bazı ülkelerde o köpek ırkının standardı haline dahi getirilmiş. Köpeklerde kuyruk ve kulak vücut dillerinin önemli bir parçası bir köpeğin sinirli mi, korkmuş mu ya da mutlu mu olduğunu bazen sadece kuyruğuna bakarak bile anlamak mümkün. Bu uzuvların kesilmesi onları dilsiz yapıyor da diyebiliriz.”

“Keyfi operasyonlar ölümlere neden oluyor”
     Kulak ya da kuyruk kesmenin yanı sıra kedilerin kalıcı tırnak sökme ve köpeklerin ses tellerinin alınması operasyonlarının da yasak kapsamında olduğunu aktaran Gürcan, “Tüm bu operatif müdahaleler kedi ve köpeklerin sadece sahiplerinin estetik kaygı ya da isteği için acı çekmeleri anlamına gelmektedir. Hatta bazen bu operasyonlar sonucu oluşan komplikasyonlardan dolayı ölmelerine neden olmaktadır. Bizler veteriner hekimler olarak mecbur olmadıkça bu uygulamaları yapmıyoruz ve bu gibi uygulamaların kimi zaman veteriner hekim olmayan kişiler tarafından yapıldığını da duyuyoruz. Bunlar çok yanlış ve bizleri üzen olaylar. Hayvan sahiplerini ve ırk federasyon yetkililerini bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.