Menü için tıklayınız

-Suç Duyurusu-

-Suç Duyurusu-

Meslektaşlarımızın Dikkatine

 

Bilindiği üzere hayvanlara tıbbi ve cerrahi müdahaleler 6343 sayılı “Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği İle Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun” uyarınca Veteriner Hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kanunun 11.maddesi “Veteriner Hekim bulunan  şehir,kasaba ve köylerde Veteriner Hekim olmayanların her türlü hayvan hastalıklarını muayene ve tedavi etmeleri, hayvanlar üzerinde ameliyat yapmaları yasaktır.”  Aynı kanunun “ Ceza hükümleri başlıklı 68.maddesi (Değişik: 5728-23/01/2008/m185) bu Kanunun 11.inci maddesinde yazılı vasıfları haiz olmayıp da veteriner hekimlik yapan ve hayvan hastalıklarını tedavi yolunda bulunanlar, alt aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılır denilmektedir.

Duyarlı meslektaşlarımızca yapılan şikayet sonrası Ödemiş Yeniköy mahallesinde Veteriner Hekim olmayan biri tarafından hayvana yapılan müdahale kolluk kuvvetleri ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince suçüstü tespit edilmiş tutanak altına alınmıştır. Daha önce Urla ilçemizde olduğu gibi bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, davaya müdahil olunmuş ve takipçisi olacağımız bilinmelidir. Bu konuda destek olan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu