Menü için tıklayınız

Dogs, zoonoses and human health: a global perspective

Dogs, zoonoses and human health: a global perspective

Değerli Meslektaşlarımız, E.Ü.Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden ve Türkiye Hidatidoloji Derneği Başkanı Sayın Prof.Dr.Nazmiye ALTINTAŞ’ın girişimleriyle organize edilen , Grenada, West Indiesden St. Georges Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Prof. Calum N.L. Macpherson, tarafından “ Dogs, zoonoses and human health: a global perspective " konulu konferans 24 Mayıs 2013 günü E.Ü.Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı, Prof. Dr. Şevket Yaşarol ( Yıllarca E.Ü.Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalında görev yapmış ve hizmet etmiş meslek büyüğümüz ) Kütüphanesinde gerçekleştirildi. E.Ü.Tıp Fakültesinin ilgili anabilim dallarından, tıp bilimi dünyasından ve veteriner hekim meslek camiamızdan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı H.Gökhan ÖZDEMİR, İzmir Veteriner Hekimler Odası Veteriner Halk Sağlığı Çalışma Grubu Sekreterya Görevlisi Veteriner Hekim Adnan SERPEN, meslektaşlarımız Zeynep Seher Arslan,Serpil Bir,Çağatay Terzi, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Parazitoloji bölümünden Veteriner Hekimler katıldı.
Konferans yaklaşık bir saat kadar sürdü. Köpeklerden kaynaklanan zoonozların; köpeğin evcilleştirilmesi, zoolojik olarak sınıflandırılması, insan, köpek ve diğer hayvan ilişkisinden başlayarak bu hayvanlardan kaynaklanan ve kaynaklanabilecek zoonotik hastalıkların insan sağlığına olan etkileri, hayvan beslemenin özellikle pet hayvanların insan sağlığı üzerine olan ruhsal etkileri halk sağlığı ve ONE HEALTH ( TEK SAĞLIK ) KONSEPTİ çerçevesinde gayet güzel bir şekilde konuşmacı meslektaşımız Sayın Prof. Calum N.L. Macpherson, tarafından anlatıldı. Köpek sahiplerini ilgilendiren, kentlerde özellikle köpek sahiplerini pek fazla riayet etmediği,Sayın Prof. Calum N.L. Macpherson ’ın üzerinde durduğu yukarıda ki slaytta yer alan görseli sizlerle paylaşmak istedik.
Konuşmacı Sayın Prof. Calum N.L. Macpherson ‘ın ayni zamanda uluslar arası yayınevi olan CABI tarafından 2000 yılında yayınlanmış, editörlüğünü Sayın Macpherson, François – Xavier Melsin ve Alexander I. Wandeler ile birlikte yaptığı “DOOGS, ZOONOSES AND PUBLIC HEALTH “ isimli kitabı bulunmaktadır. Söz konusu bu yayınının ikinci baskısı Şubat 2013 yılında yayınlanmış bulunmaktadır. Konferansında bu kitabı hakkında kısa bilgi verdi., bu kitabında yer alan zoonoz ile ilgili bazı bilgilere sunumunda yer verdi. Arzu eden meslektaşlarımız birinci baskı kitapla ilgili bilgilere http://www.amazon.com/Zoonoses-Public-Health-Calum-Macpherson/dp/0851994369 linkinden, editörlüğünü Sayın Macpherson, François – Xavier Melsin ve Alexander I. Wandeler ‘ile birlikte yaptığı söz konusu kitabının ikinci baskısı ile ilgili bilgilere http://www.amazon.com/Zoonoses-Public-Health-Calum-Macpherson/dp/1845938356 linkinden ulaşabilir.

İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu

Fotoğraflar için alttaki bağlantıya tıklayınız: