Menü için tıklayınız

Veteriner Hekimlik Eğitim ve Öğretiminin 172.Yılı kutlu Olsun

Veteriner Hekimlik Eğitim ve Öğretiminin 172.Yılı kutlu Olsun

Toplumsal gelişmelerin sağlanmasında en önemli faktörlerden biri eğitimdir. Eğitim ve öğretimdeki ilerlemelerin mesleki gelişimlerdeki payı yadsınamaz elbette. Ancak bir de toplumsal ihtiyaçlardan doğan gelişmeler vardır. Kamuoyunun şekillendirdiği değişim ve ilerlemeler.
Veteriner Fakültelerinde yıllardır uzmanlaşmanın önemi dile getirilir. Yasaların bu yönde değiştirilmesi ve uzmanlık alanlarının düzenlenmesi hedefi konuşulur. Henüz yasalarda düzenleme yapılmasa da Veteriner Hekimler uzmanlaşma adına önemli adımlar atmaktadır.
Bunlara en güzel ve güncel örnekler; Fakültelerde açılan Veteriner Halk Sağlığı Anabilim Dalları ve Yaban Hayatı Hekimliğine yönelik kurulmakta olan merkezlerdir. Dünyadaki gelişmeleri bireysel çabaları ile takip eden meslektaşlarımızın öncülükleri bu gelişmelerin temelini oluşturmuştur. Bazen yasal düzenlemelerin pratikte yürütülen çalışmaların ardından hayata geçirilmesi daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle henüz standardize olmamakla birlikte fakültelerin bu çabaları ilerleyen süreçlerde veteriner hekimlik mesleğinde uzmanlaşma konusunun önünü açmıştır.
İzmir Veteriner Hekimler Odası olarak, Veteriner Hekimlerin bireysel çabaları ile uzmanlaşmalarının yasal düzenlemelerin en kısa sürede şekillenmesine katkı koyacağına inanıyoruz. Meslek odalarının da eğitim çalışmalarını yakından takip etmesi ve fakültelerle ilişki içinde olması gerektiği bilinci ile mesleğimizde eğitim öğretimin 172. yılını kutluyoruz

H.Gökhan ÖZDEMİR
Yönetim Kurulu adına
Başkan