Menü için tıklayınız

Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Tarım Ve Hayvancılık Sektörünün Büyük Buluşmasına Geri Sayım Başladı

Orion Fuarcılık ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Agroexpo Eurasia 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı için geri sayım başladı. Sektörün büyük buluşmasına ilişkin basın toplantısı Kaya Prestige Otel’de yapıldı. Toplantıya İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Vekili Azmi Sabri Akbaytürk, İzmir İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Sorumlu Müdürü Süha Hakbilen, Veteriner Hekimler Odası İzmir Şube Başkanı Gökhan Özdemir, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, İzmir Ziraat Odaları ve Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail Uğural katıldı.

YERLİ VE YABANCI KATILIM SAYISINDA REKORA KOŞUYOR
Türkiye’nin en köklü ihtisas fuarlarından biri olan Agroexpo Eurasia Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 11 Şubat Perşembe günü yeni fuar alanı, Fuar İzmir-Gaziemir’de açılıyor. Her yıl katılımcı sayısını katlayarak artıran İzmir Tarım Fuarı 2016’da 54 ülke ve 1400’den fazla marka tanıtımı ile rekora koşuyor. Bir yıl boyunca yoğun bir çalışma takvimi izlediklerini belirten Orion Fuarcılık Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Irmak Tan, 54 ülkede yürüttükleri tanıtım çalışmaları ile İzmir’e yabancı alım heyetlerinin gelmesini sağladıklarını söyledi. Tan, Firmalar, 4 gün boyunca özel olarak hazırlanan bölümlerde ikili görüşmeler gerçekleştirme fırsatını yakalayacak dedi.
Geçtiğimiz yıl bir ilki gerçekleştirerek Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu Başkanını onur konuğu olarak İzmir’e getiren Orion Fuarcılık, bu yıl Kosova Tarım Bakan Yardımcısı Vezir Jonuzaj, Kosova Tarım Bakanlığı Tarım Geliştirme Müdürü Arsim Memaj, Kosova Tarım Bakanlığı Finans Müdürü Shefki Zeqiri, Kosova Tarım Bakanı Yardımcı Danışmanı Driton Shabani, Kosova İş Adamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek, Dünya Arıcılar Birliği (APIMONDIA) Başkanı Philip McCabe, Dünya Domates Ürün Müdürü Sayın Yaron Giras’ı ağırlayacak.
Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Irmak Tan, fuarda ilk defa İzmir Tarım Fuarı 1. Balkan Buluşmasının gerçekleşeceğinin altını çizdi. Kosova Tarım Bakanı Yardımcısı Vezir Jonuzaj’ın da katılacağı buluşmada sektörler arası işbirlikleri görüşülecek.

GÜLDAL: “İZMİR’İN İKİNCİ EN BÜYÜK FUARI”
Toplantıda söz alan İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, fuara 81 ilin Tarım İl Müdürlerinin katıldığını belirterek İzmir’de misafir edileceğini söyledi. Mermer fuarından sonra İzmir’e en çok yakışan fuarın Tarım ve Hayvancılık Fuarı olduğunu ifade eden Güldal, “4 günlük fuar süresince Tarım Bakanlığının standında tüm kurumlarımızı tek çatı altında topladık, tarım web tv üzerinden her gün konun uzmanları ile çeşitli programlar gerçekleştireceğiz bu yayınlar sayesinde hem fuar hem ülkemiz zenginliklerimizden yararlanacaktır” dedi.
Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail Uğural fuarda düzenlenecek olan seminer programları hakkında bilgi verdi. 11 Şubat Perşembe günü saat 15:00-1630 arasında B Seminer Salonunda düzenlenecek olan Koop-Forum, Türkiye’nin dört bir yanından kooperatifçilik alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumları İzmir’de bir araya getirecek. Aynı gün 17:00-18:30 saatleri arasında Dünya Arıcılar Birliği (APIMONDIA) Başkanı Philip McCabe, Türkiye Arıcılar Birliğinin üyeleri ve sektörün tüm paydaşları ile görüşme gerçekleştirecek.
Tarım ve Hayvancılık Fuarı, geçtiğimiz yıla göre metrajını da ikiye katladı. Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, geçen yıl brüt 50 bin metrekare alanda organize edilen fuarın bu yıl 337.000 metrekare alanda düzenleneceğini belirtti. Tan, 230 bin profesyonelin ziyaret etmesi beklenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı için 12 farklı ürün grubunu ayrı ayrı hollerde sergileyeceklerini böylelikle ziyaretçilerin ilgi alanlarına yönelik firmalara rahatça ulaşabileceklerini söyledi.
Fuar süresince düzenlenecek olan etkinlikler ile katılımcı ve ziyaretçilere dolu dolu bir fuar güncesi yaşatacaklarını söyleyen Fatih Tan; “paneller, gösteriler ve yarışmalarımızı dünya standartlarında hazırladık. Gösteri ve etkinliklerimiz için fuarın A4 holünde 5000 metre karelik etkinlik alanı oluşturduk” dedi.
Bu kapsamda fuar süresince düzenlenecek olan etkinliklerden ilki, 2016 model yeni üretim traktör modellerinin uzmanları tarafından ziyaretçilere tanıtılması. Özel olarak yaptırılan etkinlik alanındaki 2000 kişilik tribün alanından izlenebilecek olan etkinlikler Bereket TV’den canlı olarak yayınlanacak.

TÜRKİYE GÜZELİNİ AGROEXPO EURASIA’DA SEÇİYOR
Geçen yıl ilki gerçekleştirilen “Altın Çan Damızlık Sığır” yarışması, Türkiye’nin seçkin çiftliklerinden özenle seçilerek fuara getirilen özel süt ineklerinin 4 gün boyunca güzelliklerini sergileyerek birincilik için kıran kırana yarışması ile bu yılda devam ediyor. 1. olan güzel, özel olarak üretilen “Altın Çan’ın” ve para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa gerçekleşecek ve 100 küçükbaş hayvanın yarıştığı etkinlikte de dereceye girenlere Altın Çan’ları taktim edilecek.

BU SOKAKTAN BAL DAMLAYACAK
Türkiye Arıcılar Birliği desteği ile fuarın A-3 salonunda Arıcılık İl Birlikleri ve sektöre hizmet veren firmalara ayrılmış özel bir sokak oluşturuldu. Fuar süresince Arıcılık sektörünün dikkatini çekecek paneller, eğitici gösteriler yarışmalar ve şovlar düzenlenecek.