Menü için tıklayınız

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

                                                                                                                     

                                                                       04/10/2016

 

 

 

Veteriner Hekimler olarak her günümüzü onlarla ya da onlar için geçirsek de 4 Ekimleri başka duygu ve düşüncelerle yaşıyoruz. Geçen bir yılın değerlendirmesini yapmak için bir fırsat oluyor aslında. Günün anlam ve öneminin altını bir kez daha çizmek gerekiyor.

Ülke genelinde bir yılın değerlendirmesini hayvan hakları açısından yaptığımızda kamuoyunun ve basının artan duyarlılığını fark ediyoruz. Buna karşın ne yazık ki sahipsiz hayvanların hatta sahipli hayvanların bile halen acı çektiğini görmek de üzücü oluyor. Ve her olayın ardından söylenen sözler, yapılan uyarılar, beklenen yasal düzenlemeler.

Yıkılamayan ön yargılar, ulaşılamayan yetkililer, taşlaşmış kalplere işlemeyen sevgiler… İyi gelişmeler de oluyor elbette. Bıkmadan usanmadan verilen bireysel ve bölgesel mücadelelerin sonucunu almak da mümkün oluyor bazen.

Biz Veteriner Hekimler olarak aldığımız eğitim ve yaşam felsefemiz doğrultusunda hayvan haklarının, refahının, yaşam hakkının, hayvan sağlığının yaşanabilir bir dünya için vazgeçilmez olduğunu biliyoruz.

Hayvan sağlığı, refahı ve hakları için her şeye rağmen emek harcayan meslektaşlarımıza ve bizlerle birlikte çalışmalara destek veren her bireye 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde bir kez daha teşekkür ediyoruz.

İnsanlık olarak bu günün de hakkını verdiğimiz günlerin bir an önce gelmesini diliyoruz.

 

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası

Yönetim Kurulu Adına

Başkan