Menü için tıklayınız

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

İZMİR VETERİNER HEKİMLERİ ODASI   

                               

                                                                                                                       02/10/17

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

 

            Hayvan haklarına ilişkin farkındalığı geliştirmek için 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde gerçekleştirilecek her etkinliğin değeri büyüktür.

            Etkinlikler kimi zaman broşür ya da mama dağıtımı, kimi zaman sahiplendirme faaliyeti, kimi zaman güzellik yarışmaları olarak karşımıza çıkar. Hepsinin verdiği mesaj aynıdır. 4 Ekim'in amacı, aslında her günümüzü birlikte geçirdiğimiz hayvanları görünür kılmaktan ibarettir. Bakıp görmediğimiz okuyup anlamadığımız söyleneni algılamadığımız hayat akışında algılarımızı hayvan haklarına çekmeyi amaçlar tüm etkinlikler.

            Elbette o bir günde bütün sahipsiz hayvanların başını okşayıp sevgi göstermek mümkün olmadığı gibi, hayvan hakları da bundan ibaret değildir zaten.

            Ancak her yıl 4 Ekim'de ne kadar çok kişi, kurum, kuruluş, hayvan haklarına dair insanların dikkatini çeken, algısını açan, bilinçlendiren faaliyetler yaparsa, bugün hemen etkisi olmasa da gelecek için umudumuz o kadar artar.

            Bu yüzden biz Veteriner Hekimler olarak, hayvan haklarına saygı için bir anlık durup düşünmeler dahil her türlü emeğe minnettarız. Hedef her zaman daha iyisine ulaşmaktır. Bıkmadan usanmadan hayvan haklarının sevgi koşullu olmadığını anlatmaya ve savunmaya devam edeceğiz. Dünyaya gelen her canlı kadar yaşam hakkına sahip tüm hayvanlarımız için, haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz.

            İnsanın da hayvanın da taşıdığının can, aldığının nefes olduğunun bilincinde yetkililerle, önümüzdeki günlerde düzenlenmesi beklenen Hayvanları Koruma Kanunu sonrasında artık; yasal düzenlemelerin hayvanları nesne olarak görmediği günler istiyoruz.

            Hayvanları Koruma Kanununun insan ya da hayvan öncelikli değil insanlık için en iyisi olması dileklerimizle. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun.

 

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına

 

 

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan ÖZDEMİR’in de katılımcı olduğu, Karabağlar Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen, “Sevimli Patiler Karabağların Sevimli Çocuklarıyla Buluşuyor” etkinliğinde Saat 11.00 de Fevzi Özakat İlkokulunda olacağız.

“Sevimli Patiler” adlı oyunu tasarlayarak çocukların hayvanlarla olan dostluğunu bilinçli temellere oturtmalarına katkı sağlayan Uludağ Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ebru YALÇIN ın da katılacağı etkinlik ve tüm diğer 4 Ekim etkinliklerinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.