Menü için tıklayınız

‘Fakülte fazla ama olanaklar yetersiz’

‘Fakülte fazla ama olanaklar yetersiz’

‘Fakülte fazla ama olanaklar yetersiz’

Ülkemizde sayısı 30’u bulan veteriner hekimliği fakültelerinde alt yapı ve imkanların yetersizliği büyük problem olurken, İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özdemir, ‘Önemli olan fakülte açmak değil, alt yapıyı hazırlamak’ dedi

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H.Gökhan Özdemir, veteriner hekimliği eğitimi alan öğrencilerin ülkemizde yaşadıkları sorunları değerlendirdi. Sayıları 30’u bulan veteriner fakülteleri için ‘Sayı fazla ama alt yapı ve donanım yetersiz’ dedi.

“Şu anda, veteriner hekimliği eğitimi yüksek lisans düzeyinde olup, Veteriner Fakültesinden mezun olan kişiler veteriner hekim unvanı alabilmekte” diye belirten Özdemir, “Veteriner Hekim olarak mezun olduktan sonra her meslekte olduğu gibi bazı meslektaşlarımız akademisyenliği seçmekte. Gerek araştırma ve bilimsel çalışma yapmak gerekse meslektaşlar yetiştirmek amacıyla Öğretim Üyesi meslektaşlarımız Veteriner Fakültelerinde görev yapmakta. Son yıllarda açılan fakültelerin kuruluş aşamalarında olanakların yeterli olmamasından kaynaklı sorunlar yaşıyoruz. Meslektaşlarımızın çoğunlukla yoğun ve özverili çalışmaları ile bu sıkıntıların üstesinden gelmeye çalışıyoruz” dedi.

SAYI 30’U BULDU

Ülkemizde veteriner fakültelerinin sayısının çok fazla olduğunu ancak bu fakültelerin birçoğunun yeterli donanıma sahip olmamasından kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Başkan Özdemir, “Birçok platformda  yeni veteriner fakültesi açılmaması  gerektiğini ifade etmemize rağmen  ne yazık ki  sayı günümüzde 30’u buldu. Önemli olan fakültenin açılması değil yeterli ve donanımlı akademik personel, gerekli ekip ve donanım  veteriner hekim adaylarının iyi yetişebilmesi uygulama yapabilmesi için  uygulama çiftliği, ameliyathane gibi olanakların da sağlanması gerekmekte” diye konuştu.

‘KENDİLERİNİ YETİŞTİRSİNLER’

“Veteriner Hekimliği mesleğinin en önemli iki sorunu hayvancılıkta yapılan yanlış uygulamalar ve politikalar ile toplumun evcil hayvanlara bakış açısı” olduğunu belirten Gökhan Özdemir, sözlerini şu şekilde tamamladı:

 “Bu bizim bölgemiz için de geçerli. Ülke genelinde yılda bin ile bin 200 kadar veteriner hekim mezunu verilmekte. Mesleğimizin çok farklı alt dalları olduğu ve oldukça kapsamlı bir eğitim aldığımız için özel sektörde iş bulma şansı ya da kendi işini kurma imkanları var aslında. Ancak kamu kurumları ihtiyacı olduğu halde çok daha az veteriner hekim alımı yapmaktadır. Bu devletin hayvancılık, gıda güvenliği, halk sağlığı gibi faaliyetlerindeki uygulamalarını yeterince yapamaması açısından da yanlış bir uygulama. Yeni mezun meslektaşlarımıza mesleki birlik içinde olmak adına meslek örgütlerine üye olmalarını ve etkinliklerine destek vermelerini öneriyorum. Bir de hangi konuda faaliyet göstermek istiyorlarsa mutlaka mevzuat dahil konularını iyi araştırıp kendilerini sürekli yetiştirsinler. Elbette en önemlisi de kamuoyundaki mesleki imajımızı zedeleyecek faaliyetler yapmamaları. Birey olmanın yanında Veteriner Hekimlik mesleğinin bir üyesi olduklarını unutmasınlar.”

 

 YAĞMUR GÜLÜ / ÖZEL HABER

http://www.egetelgraf.com/fakulte-fazla-ama-uygulama-yetersiz-ozel-haber/