Menü için tıklayınız

20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlu Olsun

20 Mayıs Dünya Arı Günü Kutlu Olsun

20 Aralık 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda katılımcı 115 ülkenin oybirliğiyle kabul edilen "Dünya Arı Günü" bu yıl ilk kez kutlanıyor.

Ülkemizde; Arıcılar Birlikleri, Yerel Yönetimlerden bazılarının çalışmalarının yanında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının da destekleri ile Arıcılık faaliyetleri başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bal kalitesinin korunmasına dair denetim ve analiz çalışmalarını yürütmektedir. Ayrıca bal üretimini arttırmak amacıyla teşvik ve hibeler yoluyla arıcılık sektörünü desteklemektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı da 2008 yılından bu yana alt yapısını kurduğu çalışmalarıyla ülkemizde 400'e yakın Bal Ormanı oluşturulmasını sağlamıştır.

Dünya Arı Gününde; Ekonomik bir değer olmasının yanında, aynı zamanda bitkilerin tozlaşmasına sağladıkları katkılarla birlikte, ekosistemin devamlılığı için de son derece önemli olan arıların varlığının korunmasına vurgu yaparak farkındalık geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Sürdürülebilir ekosistemin sağlanmasının yanında kırsal kalkınma açısından ve ülke ekonomimiz açısından da kıymetli olan Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimizin ve meslektaşlarımızın Dünya Arı Gününü kutluyoruz.

 

H. Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı