Menü için tıklayınız

“KOOP-TUK”GELİYORUZ

“KOOP-TUK”GELİYORUZ

İzmir Köy-Koop, Denizbank Axa Sigorta, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve İzmir Veteriner Hekimleri Odamız işbirliği ile hazırlanan “Tarım İçin Koop-Tuk Geliyoruz” isimli projemiz 20 Mayısta başlıyor.

Kırsalda Kalkınmayı desteklemek, üreticilerimizi bilgilendirmek adına Denizbank ve Axa Sigortanın sponsorluğu ile hazırlanan bir Mobil Eğitim Tırı ile köylerde üreticilerimize konunun paydaşları ile küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, organik üretim, süt hijyeni, sağım hijyeni, kooperatif örgütlenmesi, kiraz, zeytin, üzüm, incir, domates yetiştiriciliği, tarımda iş sağlığı ve güvenliği, finans tarım kredisi gibi birçok konuda uzmanların katılacağı ve çiftçilerimizin sorularının cevaplandırılacağı bir eğitim programı hazırlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında köylerde yaşayanların sağlık sorunlarına yönelik bir beşeri hekim tarafından hastalıklardan korunma yöntemleri konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

Proje Buca, Bergama, Kınık, Foça, Kemalpaşa, Bayındır, Tire, Ödemiş ve Kiraz ilçelerinin köylerinde haziran sonuna kadar devam edecektir. Proje 20 Mayıs Pazartesi günü Buca Kırıklar Köy Meydanında saat 09:30’da başlayacaktır.

Bu projenin bizim için  en değerli kısmı; üretim için çıkılan  yolda bilinçli  bir kitle yetiştirmeyi  hedeflemesidir. Çünkü  tarım sektöründe  ne yazık ki çok dikkate alınmamış olan bir kesim bulunmaktadır. Bu kesim genelde  Aile işletmeciliği  şeklinde  aileden kalan bir meslek olarak geleneksel  ve kendi olanakları  ile tarımsal  üretim ve hayvancılık yapmaya  çalışmaktadır. Hedef kitlemiz tarımsal üretim ve hayvancılıkta eğitimli ve bilinçli  olmanın üretimde artış için  getireceği  kazanımları  deneyimleme şansına  sahip olacaktır. Bu proje ile üretimde gelişen teknolojik imkânlara  ve yeniliklere maddi olarak ulaşamayan  ama her şeye  rağmen  üretmeye kararlı köylülerimizin başarılı  olmasını  hedeflemekteyiz.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu