Menü için tıklayınız

Sokakta hayvan popülasyonunun artması ile birlikte görülen hastalıklar da artıyor.

Sokakta hayvan popülasyonunun artması ile birlikte görülen hastalıklar da artıyor.

Hayvanlar kısırlaştırma ile koruma altında

21 Mayıs 2019 Salı 12:00
       
 

   ► FİV ve FİP gibi ölümcül hastalıkların yayılmaması için sokakta yaşayan hayvanların düzenli aşılanması gerekiyor

           DUYGU GÖKSU / SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Sokakta hayvan popülasyonunun artması ile birlikte görülen hastalıklar da artıyor. Sokakta yaşayan hayvanlar, barınma, beslenme, kazalar gibi sorunların yanı sıra hayvanlar viral, bakteriyel ve parazitel hastalıklarla da mücadele ediyor. Temas, dışkı ya da ortak yemek kabı gibi etkenlerle bulaşan ölümcül hastalıkların son dönemde arttığı biliniyor.
     FİV ve FİP’in kedigillere özgü bir hastalık olduğunu kaydeden İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Türel Gürcan, Felime İmmun Yetmezlik Virüsü (FİV)  ve Feline İnfeksiyoz Peritonit (FİP), insana ve köpeklere bulaşmadığını, kısırlaştırmanın hastalığın yaygınlaşmasında önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

Enfeksiyonlar mevsime bağlı görülebilir
     Sokakta yaşayan kedi ve köpeklerde görülen en yaygın hastalıkların; bulaşıcı viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar olduğunu ifade eden Gürcan, son yıllarda kedilerde viral enfeksiyonların ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekti.
     Gürcan, “Kedilerde FİP Corona virüse bağlı ölümcül bulaşıcı bir enfeksiyon ve pek çok kedinin bu hastalığı taşımasına bağlı ölüm vakaları görülüyor. Ayrıca kedilerde FİV Kedi İmmun Yetmezlik virüsü, calisi ve Herpes Virüs enfeksiyonları sıklıkla gözleniyor. Yavru köpekleri etkileyen Gençlik Hastalığı, Parvoviral Enterit gibi ölümcül viral enfeksiyonlar da mevsime bağlı olarak görülebiliyor” dedi.

İklim şartları hastalıkları çoğaltıyor
     Köpek ve kedilerde iç ve dış paraziter enfeksiyonlarla sıklıkla karşılaşıldığını belirten Gürcan, köpeklerde dış paraziter enfeksiyonların, özellikle kene enfestasyonuna bağlı hastalıkların sıklıkla görüldüğünü söyledi.
     Hastalıkların pek çoğunun bulaşıcı olduğunun altını çizen Gürcan, kedi ve köpeklerin hastalıkları temas yoluyla ya da hasta hayvanların dışkı, idrar ve aynı yemek kaplarını kullanmaları sebebi ile birbirlerine bulaştırdıklarını ifade etti. Hastalıkların artmasının en önemli nedenini sokakta yaşayan kedi ve köpek popülasyonunun artması olduğunu belirten Gürcan, “Bölgemizin iklim şartları, bulaşıcı etkenlerin ve dış paraziter enfestasyonların çoğalabilmesi için uygun ortam oluşturuyor” diye konuştu.

Yetersiz beslenme önemli bir etken
     Sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin yeterli beslenmemesi ve suya ulaşamamasının bağışıklık sistemlerinin düşmesine neden olduğunun altını çizen Gürcan, “Yetersiz beslenme hastalıkların daha kolay bulaşmasına zemin hazırlıyor. Köpek ve kedilerin sokak beslenme odaklarının temizliği ve dezenfeksiyonun yeterli olması hastalıkların yayılmasında önemli önleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

“FİV ve FİP tedavi edilemiyor”
     Kedi Aidisi yani FİV enfeksiyonu ile FİP enfeksiyonunun farklı virütik enfeksiyonlar olduğunu açıklayan Gürcan, “FİV çiftleşme, ısırma ve tırmalama ile bulaşıyor. FİP enfeksiyonu ise Corona virüs taşıyan kedilerin İmmunopatolojik bir enfeksiyonudur. FİP enfeksiyonu feko-oral yolla alınması bulaşmasında esastır. Her iki hastalığın da aşı ve tedavisi yok. Hastalıkların yaygınlaşmasının en önemli sebebi kolay bulaşmaları. Kedilerin toplu olarak bulunması da hastalıkların bulaşmasının en önemli sebeplerindendir” ifadelerini kullandı.

“FİV ve FİP insanlara bulaşmıyor”
     Sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ve barınma yetersizliklerine bağlı sorunlarından dolayı bağışıklık sistemlerinin zayıfladığını söyleyen Gürcan, “Bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıklara karşı vücudun savunmasını düşürüyor. Böylelikle hastalıklar vücutta daha hızlı yayılıyor. Ayrıca toplu olarak yaşamak, yemek ve bölge için yapılan kavgalar da hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırıyor. Düzenli aşılama ve antiparatizer tedavi yapılamaması da hastalıkların bulaşmasında önemli etken olarak göze çarpıyor” değerlendirmelerinde bulundu.
     FİV ve FİP’in kedigillere özgü bir hastalık olduğunu kaydeden Gürcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “FİV ve FİP, insana ve köpeklere bulaşmıyor. Hastalığın bulaşmasının engellenmesi için kısırlaştırma önemli bir yer tutuyor. Özellikle FİV hastalığının bulaşmasının engellenmesi için erkek kedilerin kısırlaştırılması gerekiyor.”

“Riskli bölgelerde dezenfeksiyon işlemlerine dikkat etmeli”
     Kedilerin toplu halde yaşadıkları bölgelerde kavgayı önleyecek şekilde besleme odakları oluşturmanın önemine dikkat çeken Gürcan, “FİP’in bulaşımı dışkı yolu ile bulaştığı için, kedilerin dışkılama yaptığı bölgelerin temizliğine önem verilmesi gerekiyor. Riskli bölgelerde dezenfeksiyon işlemlerine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca her iki hastalık için genel bağışıklık sistemi yüksek tutulmalı, paraziter ilaçlamaların düzeni ve iyi besleme yapılması lazım” açıklamalarında bulundu.

 Veteriner Hekim Türel Gürcan’ın dikkat çeken satırbaşları;

     • Son yıllarda kedilerde viral enfeksiyonların ciddi bir sorun haline geldi
     • FİV ve FİP enfeksiyonu birbirinden farklıdır
     • FİV ile FİP enfeksiyonunun tedavi ve aşısı yoktur
     • FİV Kedi İmmun Yetmezlik virüsü son dönemde sık görülüyor
     • Kedilerde calisi ve Herpes Virüs enfeksiyonları sıklıkla gözleniyor
     • Köpeklerde, Gençlik Hastalığı gibi ölümcül viral enfeksiyonlar mevsime bağlı olarak da görülüyor
     • Kedilerin toplu halde yaşaması da hastalıkların bulaşmasının en önemli sebeplerindendir
     • Temas, dışkı, idrar ve aynı yemek kaplarını kullanması hastalığı bulaştırır
     • İklim şartları bulaşıcı etkenlerin çoğalabilmesi için uygun ortam oluşturmaktadır
     • Köpek ve kedilerin sokak beslenme odaklarının temizliği ve dezenfeksiyonu yeterli olmalı
     • Kedi ve köpeklerin beslenme ve barınma yetersizliklerine bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflıyor
     • Düzenli aşılama ve antiparatizer tedavi yapılamaması da en büyük etken

 

Kaynak:
http://www.ticaretgazetesi.com.tr/hayvanlar-kisirlastirma-ile-koruma-altinda?fbclid=IwAR2NWASszL87dGtF4X-sW5wGBO2ukD9E5bERyUd1Jf5tp5uStVGueR4K5bw