Menü için tıklayınız

Bayram tatili onların hüznü olmasın

Bayram tatili onların hüznü olmasın

Özdemir; “Evcil hayvanlarınızı evde yalnız bırakmanız, onlar için oldukça tehlikelidir”

     Hayvan sahipleri dokuz gün sürecek Ramazan Bayramı tatili öncesinde evcil hayvanlarını kime emanet edecekleri veya gittikleri bölgeye evcil hayvanlarının nasıl adapte olacağını planlarken, İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir de hayvan sahiplerine bayram tatili öncesi uyarılarda bulundu.
     Hayvanların evde tek başına uzun süre bırakılması hem fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması açısından hem de yalnızlık duygusu ile baş etmesi açısından doğru bir uygulama olmadığını vurgulayan Özdemir, “Hayvan sahipleri tatil planlarını yaparken bazen kedi ya da köpeklerini evde bırakmayı tercih edebiliyor. Bunun nedenleri; maddi imkanların yetersizliği, gidecekleri yerin hayvan kabul etmemesi ya da bir kaç günden bir şey olmaz bakış açısı oluyor. Bu durum daha çok, yeni hayvan sahiplenmiş olanlar için geçerli elbette, çünkü uzun süredir hayvan besleyen kişiler artık neler yapması gerektiğini öğreniyor” diye konuştu.

“Gidilen tatil bölgesinde daha dikkatli olunmalı”
     Hayvan sahiplerinin ilk defa gittikleri tatil bölgesinde hayvanlarına daha fazla özen göstermesi gerektiğine dikkat çeken Özdemir, Bizimle birlikteyken bile en ufak bir dikkatsizliğimizde kedimizin ya da köpeğimizin başına bir kaza gelmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla evde tek başına uzun süre bırakılan hayvanlar için bu durum çok tehlikeli. Hem fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması açısından, hem bırakıldığı yalnızlık duygusu ile baş etmesi açısından bu doğru bir uygulama değildir. Ayrıca hayvan sahiplerinin gittikleri yerde de daha dikkatli olması gerekiyor. Eğer ilk kez gittikleri bir yer ise hayvanlarının kaçmaması ya da kaybolmaması için özen göstermeliler” diye konuştu.

“Belediyeler tatilde hizmetlerini aksatmamalı”
     Sahipsiz hayvanlarıın da tatil sürecinden olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, “Belediyelerin bakım evlerinde kalan hayvanlarla ilgili hizmetlerini tatil boyunca aksatmamaları çok önemli. Bu konuda İzmir’ de biz daha şanslıyız. Ama ülke genelinde Belediye yetkililerine bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Sokaktaki sahipsiz hayvanların karşılaşabileceği acil durumlar için ve bakım evlerindeki hayvanların su, besin, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler Belediyeler tarafından alınmalıdır” ifadelerini kullandı.
     Öte yandan Özdemir, yerel hayvan koruma gönüllüleri de, tatile gittiklerinde bölgelerindeki hayvanları güvendikleri insanlara emanet etmeleri konusunda uyardı.