Menü için tıklayınız

Kurban Bayramı ‘Veteriner Hekimsiz’ geçecek

Kurban Bayramı ‘Veteriner Hekimsiz’ geçecek

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, kurbanlık satış yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekimin olmadığını söyledi
 

NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER -  09.08.2019
Kurban Bayramı için ülkenin bütün kentlerinde kurbanlık pazarlıkları kurulduğu gibi İzmir’de de kurbanlık satış pazarları kurulmuş durumda. Her Kurban Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da pazarlardan binlerce hayvan satışı gerçekleştirilecek. Ancak kurbanlık satış pazarlarından satın alınacak hayvanların ne kadar sağlıklı ve güvenli olduğu konusunda ise soru işaretleri var. Bununla ilgili İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekimin bulunmadığını ifade eden Özdemir, “Kurban etlerinin tüketiminde gıda güvenliği konusunda vatandaşların danışma ihtiyacı duyduklarında ulaşabilecekleri kamu tarafından görevlendirilmiş veteriner hekim sayısı da ne yazık ki yetersizdir. Bu da insan sağlığı ve halk sağlığı açısından gerçekten önemli ancak ihmal edilmiş bir husustur” dedi. Hayvanlara; nakilleri sırasında, satış yerlerinde, kesim sırasında eziyet çektirilmemesi gerektiğinin de altını çizen Özdemir, bu noktada kesinlikle veteriner hekimlerinin önemine vurgu yaptı. 
SAĞLIĞI HAREKETLERİNDE GİZLİ
Kurban Bayramı’nda neden veteriner hekimin gerekli olduğunu açıklayan Özdemir, kurban satış yerlerindeki hayvanların ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili olarak da bu pazarlarda bulunan hayvan hareketlerinden bilinebileceğini söyledi. Başkan Özdemir, “Kurban hizmetleri ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Kurban Bayramı’nda 4 ana başlık ve dolayısıyla bu konularla ilgili farklı Bakanlıklar görev yapmaktadır. Tüm bu başlıkların koordinasyonunu sağlayan da Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Kurban hizmetlerindeki 4 ana konuyu özetleyecek olursak. Birincisi; hayvan hareketlerine dair kontrollerin yapılması, hastalıkların yayılmasının önlenmesi yani hayvan sağlığının kontrol altında olmasıdır. Kurban pazarları olarak bilinen kurban satış yerlerindeki hayvanların ne kadar sağlıklı olduğunun yanıtı hayvan hareketlerinde saklıdır. Hayvan hareketleri ülke genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerinin Hayvan Sağlığı şubeleri tarafından kontrol altında tutulmakta ve denetimler yapılmaktadır. Çok hızlı ve yoğun hayvan hareketinin olduğu bu dönemde mümkün olabildiğince bu çalışmalar meslektaşlarımız tarafından yapılmaktadır. Ancak Bakanlıktaki Veteriner Hekim sayısının artırılması gerektiği bu dönemlerde daha da belirgin bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı. 
VETERİNER HEKİM SAYISI OLDUKÇA YETERSİZ
İkinci husus olarak da hayvanların kesimi sırasındaki halk sağlığına yönelik önlemlerin alınabilmesi gerektiğini belirten Özdemir, şöyle konuştu: “Bunun için de kurban satış yerlerinde yalnızca Belediyeler tarafından İlçe Kurban Hizmetleri çalışmaları kapsamında görevlendirilen meslektaşlarımızın bulunması ne yazık ki yeterli değildir. Vatandaşların bir an önce kurban etlerini alıp evlerine ulaşma istekleri kasapların daha hızlı kesim yapmasına ve bu hız da daha özensiz davranılmasına neden olmaktadır. Orada görevli meslektaşlarımızın da tüm alana hâkim olma şansı elbette imkânsızdır. Kurban Bayramlarında üçüncü önemli konu olan hayvan refahından söz etmek gerekiyor. Bunun sağlanması dini açıdan da önemlidir. Hayvanlara; nakilleri sırasında, satış yerlerinde, kesim sırasında eziyet çektirilmemesi gerekmektedir. Bunların kontrolü de yine hayvanların etolojik özelliklerini ve fizyolojik ihtiyaçlarını bilen meslektaşlarımız tarafından yapılmalıdır. Bu süreçte bağışıklık sisteminin korunup korunmadığını dolayısıyla hayvanların ne kadar sağlıklı olduğunun Veteriner Hekimler tarafından daha doğru gözlenip gerekli önlemlerin aldırılması sağlanmalıdır. Son olarak da kurban etlerinin tüketiminde gıda güvenliği konusunda vatandaşların danışma ihtiyacı duyduklarında ulaşabilecekleri kamu tarafından görevlendirilmiş Veteriner Hekim sayısı da ne yazık ki yetersizdir. Bu da insan sağlığı ve halk sağlığı açısından gerçekten önemli ancak ihmal edilmiş bir husustur”
KEFİL OLMA ŞANSIMIZ YOKTUR
Özdemir, “Ne yazık ki kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekim bulunmamaktadır. Dolasıyla İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak aktif görev alamadığımız il kurban hizmetleri kapsamında değerlendirilmesi gereken kurban satış yerlerindeki Veteriner Hekim sayısının yetersiz olması nedeniyle hayvanların güvenilirliğine bizim ‘güvenli ya da değil’ deme ve kefil olma şansımız yoktur” diye konuştu.