Menü için tıklayınız

Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna Katıldık

Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna Katıldık

TBMM'de gerçekleştirdiğimiz ziyaretler sırasında, aynı hafta düzenlenecek olan Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna davet edildik.

            10 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen Komisyon toplantısına İzmir Veteriner Hekimleri Odası adına Genel Sekreter Dr. Ebru TONG katıldı.

            Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa YEL Başkanlığında düzenlenen Komisyon toplantısının ilk oturumunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çalışmaları hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail ÜZMEZ tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunum sonrasında sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından Genel Müdürlüğün yeniden yapılandırılacağına dair basında yer alan haberler üzerine görüş ve öneriler dile getirildi. Bu görüşler ve Komisyon üyesi milletvekillerinden Ak Parti Ankara Milletvekili Nevzat CEYLAN ve Ak Parti Kars Milletvekili Yunus KILIÇ'ın da bilgilendirmeleri doğrultusunda Hayvanları Koruma Kanunu uygulamaları yakında ilgilendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yapılanmasına ilişkin kapatılmaması ve güçlendirilmesi yönünde Komisyon tarafından tavsiye kararı alındı.

            Hayvan Hakları Araştırma Komisyonunun ikinci oturumunda Avcılık Federasyonu temsilcileri ve sektörün ilgililerinin talep ve görüşleri Komisyon üyeleri tarafından dinlendi.

            Günün son oturumunda Hayvanları Koruma Kanununa dair görüş bildirmek üzere katılımcı olan; hayvansever aktivistler, üniversiteden akademisyenler ve İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak biz Kanuna ilişkin önerilerimizi dile getirdik.

            İzmir Veteriner Hekimleri Odası adına görüş bildiren Genel Sekreter Dr. Ebru TONG, Kanuna ilişkin basına iletilen bilgilerin umut verici olduğunu dile getirmenin yanı sıra; yapılacak düzenlemelerde şekillendirilecek ayrıntıların önemine dikkat çekti. Tanımların açık ve net, ilgili diğer yasalarla uyumlu olarak yazılması gerektiğinin önemini belirtti. 5996 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikleri ile 5199 un yeni düzenlemesinde çelişen çakışan yönler olmaması gerektiğini anımsatan TONG sahipli hayvanların kayıt altına alınması ve sahiplendirme faaliyetlerinde eğitimin ve denetimin mutlaka yeni Kanunda ayrıntılı olarak yer almasına dair önerilerini paylaştı. Yasada tehlike arz eden hayvanlar olarak yer alan hiç bir köpek ırkı olmaması gerektiğini belirten TONG, Veteriner Hekimlerin bu konuda sorumlu ve belirleyici olmalarının beklenmesinin bilimsel olarak mümkün olmadığını açıklayarak yeni yasa ile mevcutta bakımevlerine alınmış olan hayvanların da yasak kalktığı taktirde sahiplendirilmelerinin mümkün olacağını dile getirdi. Hayvan Polisi kavramının ne şekilde uygulanırsa daha doğru olacağına dair görüşlerinin yanısıra, mevcut denetimlerde uygun nitelikli ve yeterli sayıda personel olmadığını hatırlatan TONG ilgili kurumun personel alımı konusunda çalışma yapmasının da önemli olduğunu söyledi. Petshoplarda hayvan satışlarının engellenmesi halinde merdiven altı üretime karşı alınması gereken önlemlerin unutulmaması konusunu da gündeme getiren TONG yeni yasanın; bütçesi, personeli, donanımı, alt yapısı ile gerçekçi ve uygulanabilir olması gerektiğini de hatırlatarak hayvan haklarına dair katkı ve duyarlılıklarından dolayı tüm Komisyon üyelerine ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

            Görüşlerimizi ilgi ile dinleyerek katkılarımızdan dolayı memnuniyetlerini bildiren tüm Komisyon üyelerine teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

 

Yönetim Kurulu

Fotoğraf Albümüne erişim için tıklayınız.

 

Facebook Fotoğraf Albümüne erişim için tıklayınız.