Menü için tıklayınız

"Kist Hidatik Farkındalığının Yaratılması" projesi

"Kist Hidatik Farkındalığının Yaratılması" projesi

Avrupa Birliği desteğiyle yürütülen "Kist Hidatik Farkındalığının Yaratılması" projesinin kapanış toplantısı, İzmir'in Konak ilçesinde Karaca Kültür Merkezinde yapıldı.
İzmir Veteriner Hekimleri Odamızı temsilen konuşmacı olarak Odamız web sitesi, sosyal medya sorumlusu Veteriner Hekim M. Hakan Boyar katıldı.

 
 

Etkileşimli geçen toplantının açılış konuşmasında, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Altıntaş, toplantıda yaptığı sunumda, Türkiye'de yaygın görülmesine rağmen halk arasında bilinirliği düşük olan kist hidatik hastalığıyla ilgili özellikle öğrenci ve öğretmenleri hedef alan farkındalık programı uyguladıklarını söyledi.

Hastalığın köpeğin dışkısındaki parazitlerin toprak ya da yerden sebze meyvelere bulaşması yoluyla insana geçtiğini, başta karaciğer olmak üzere bütün iç organlara kan yoluyla bulaşabildiğini ve tedavi edilmezse ölüme kadar götürebilen sonuçlar doğurabildiğini anlatan Altıntaş, hastalığın klinik belirti vermediğine de dikkati çekti.

Altıntaş, şu bilgileri verdi:

"Kist, karaciğere yerleşirse sırtta ya da karında ağrı, kusma ve bulantı, akciğere yerleşirse göğüste ağrı, solunum güçlüğü, kan tükürme gibi şikayetlere yol açabiliyor. İlk etapta çok büyük değilse ultrason eşliğinde kist sıvısının boşaltılması sağlanıyor. Ancak daha sonra aynı yerde tekrarlayabiliyor ya da sızıntı olursa gidip bir başka yerde kist oluşabiliyor. Diğer bir tedavi ise özellikle büyük kistler için cerrahi operasyon. Ameliyatla bu kist çıkarılıyor.

Proje kapsamında gittiğim okullarda öğrenciler ve idarecilerin bu hastalığı pek fazla bilmediğini gördüm. Bu programın başarılı olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar toprakla ya da bir hayvanla ilgilendikten sonra ellerini yıkarsa bu hastalıktan korunmuş oluyor. Hastalığın çok kolay ve ucuz bir korunma yöntemi var. Yeter ki bu konuda bilinçli olalım." 

Altıntaş, proje kapsamında İzmir'de mezbahası ve hayvan bakım evi olan Aliağa, Bayındır, Bergama, Kemalpaşa, Kiraz, Ödemiş, Selçuk, Tire ve Ödemiş'te 4 bin 90 öğrenci, 242 öğretmen, 229 sağlık çalışanı ve veteriner hekim ile 206 vatandaşa ulaştıklarını sözlerine ekledi.

 

Tek Sağlık anlayışına uygun, çok disiplinli çalışma için değerli Hocamıza, ekibine, projeye katkı koyan Veteriner Hekimlere teşekkür ediyoruz.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu

Fotoğraf albümüne erişim için tıklayınız.

https://kopekkistifarkindalik.com/index.html

Facebook Fotoğraf Albümüne erişim için tıklayınız.