Menü için tıklayınız

Corona virüsünü hayvanların bulaştırdığı iddiası yanıltıyor

Corona virüsünü hayvanların bulaştırdığı iddiası yanıltıyor

  Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan, resmi rakamlarla 213 kişinin hayatını kaybettiği yeni tip corona virüsünün kedi ve köpeklerden virüsünün bulaşabileceği konusunda sosyal medyada kirli bilgiler dolaşıyor. 2019-nCoV adlı virüsün çıkış noktasının tespit edilmesine dair araştırmaların sürdüğünü dile getiren İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir, “2019-nCoV üzerinden sosyal medyada hayvanlara yönelik suçlamalar içeren algı oluşturmanın kimseye faydası olmayacaktır” diye konuştu.

“Geçmişte Corona virüsü 2 önemli salgına neden oldu”
     Geçmişte Corona virüslerin neden olduğu SARS ve MERS adı verilen iki salgın yaşandığını belirten Özdemir, “SARS; Uzak Doğu’da ortaya çıkmış, Ağır Akut Solunum Hastalığına neden olmuş ve yabani kedi kaynaklı olduğu belirtilmiştir. MERS ise Suudi Arabistan’da develerden insanlara geçtiği belirlenmiş bir zoonoz yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olarak ortaya çıkmıştır.

     Gündemdeki salgının etkeni olan virüse; 2019-nCoV adı verilmiştir. Çıkış noktasının tespit edilmesine dair araştırmalar sürmekle birlikte virüsün önceki salgınlarda olduğu gibi hayvan kaynaklı olduğundan şüphe edilmektedir” açıklamalarında bulundu. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV adı verilen virüsün bilinen başka herhangi bir virüsle eşleşmediği bilgisi verilmiştir. Bu konudaki hassasiyetin nedeni de aslında budur. Çünkü yeni bir virüs olduğu için insanları nasıl etkilediğine dair mekanizma henüz bilinmemektedir.”

     İnsan sağlığını tehdit eden 250’ye yakın zoonoz olduğunu söyleyen Özdemir, “2019-nCoV üzerinden sosyal medyada hayvanlara yönelik suçlamalar içeren algı oluşturmanın kimseye faydası olmayacaktır” diye konuştu. Zoonozlardan korunmak için kişisel temizlik ve hijyenin sağlanması gerektiğini ifade eden Özdemir, tüm zoonoz hastalıklarda oluğu gibi hayvan sağlığının insan sağlığı kadar ciddi anlamda koruma altında olması gerektiğini hatırlattı.

http://www.ticaretgazetesi.com.tr/corona-virusunu-hayvanlarin-bulastirdigi-iddiasi-yaniltiyor